Problemy ze świadczeniami za pomoc uchodźcom z Ukrainy. Szefernaker: informacje są zatrważające

Polska
Problemy ze świadczeniami za pomoc uchodźcom z Ukrainy. Szefernaker: informacje są zatrważające
Polsat News
W jego ocenie informacje o wstrzymywaniu wypłat są "zatrważające"

Apeluję do samorządów o bezzwłoczne wypłacanie mieszkańcom świadczeń za pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy; informacje o wstrzymywaniu wypłat są zatrważające - podkreślił w czwartek wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. ukraińskich uchodźców Paweł Szefernaker.

Jak podkreślił, samorządy od chwili złożenia przez mieszkańca wniosku mają 30 dni na wypłatę świadczenia. Zapowiedział, że w miejscach, gdzie pojawiają się problemy, podejmie konkretne interwencje.

 

Wiceszef MSWiA odniósł się m.in. do informacji, że niektóre urzędy w kraju, nie mając narzędzi do weryfikacji, wstrzymują się z wypłatami, aby wyeliminować możliwość nadużyć, np. składania wniosków o wypłatę w kilku miastach.

 

- Niemożliwe jest to, żeby ktokolwiek czekał z wypłatą, żeby sprawdzać w innych miastach w Polsce, czy te środki zostały wypłacone. System sprawdza następczo, więc trzeba wypłacać środki bez zbędnej zwłoki. Później będziemy to sprawdzać. Każdy z Polaków składa taki wniosek pod rygorem odpowiedzialności karnej - powiedział wiceminister.

"Zatrważające" informacje 

W jego ocenie informacje o wstrzymywaniu wypłat są "zatrważające". "Apeluję do wszystkich samorządów, aby wypłacać to bez zbędnej zwłoki" - podkreślił pełnomocnik ds. uchodźców.

 

Jak zaznaczył, są samorządy, które wypłacają pieniądze od razu, więc różnie to wygląda. Przywołał też przypadek Warszawy, której wojewoda mazowiecki na ten cel przekazał 40 mln złotych, a do mieszkańców trafiło dotąd niecałe 6 mln złotych. Kilka dzielnic nie rozpoczęło jeszcze wypłat.

 

ZOBACZ: Paweł Szefernaker: Nie dostaliśmy z UE żadnych środków, które moglibyśmy wykorzystać na uchodźców

 

- Nie chcę dzisiaj tego oceniać, bo to nie chodzi o to, żebyśmy się przerzucali argumentami. Trzeba jak najszybciej te środki wypłacać - podkreślił Szefernaker.

 

Świadczenie za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy może być wypłacane za okres 120 dni. Wysokość takiego świadczenia to 40 złotych za osobę dziennie.

laf/PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie