Korea Północna. Media: pierwsza ofiara śmiertelna wywołana koronawirusem

Świat
Korea Północna. Media: pierwsza ofiara śmiertelna wywołana koronawirusem
Zdjęcie ilustracyjne fot. Pixabay
Koreańskie media informują o pierwszej osobie zmarłej z powodu koronawirusa

W Korei Północnej zmarła co najmniej jedna osoba, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem - poinformowała agencja Reutera, cytując piątkowe oświadczenie północnokoreańskich mediów państwowych.

Dzień po tym, jak władze Korei Północnej poinformowały o wykryciu pierwszego przypadku zarażenia koronawirusem oficjalna agencja prasowa KCNA przekazała pierwsze dane statystyczne dotyczące rozprzestrzeniania się choroby.

Tajemnicza gorączka rozprzestrzenia się w Korei Północnej

Według agencji gorączka niezidentyfikowanego pochodzenia rozprzestrzenia się w Korei Północnej od końca kwietnia, a 187 800 osób jest obecnie leczonych w izolacji.

 

ZOBACZ: Koronawirus. We Włoszech zniesiono najważniejsze restrykcje antypandemiczne

 

Około 350 000 osób miało objawy tej gorączki, z czego 162 200 zostało do tej pory wyleczonych, aczkolwiek KCNA nie podała, u ilu z nich stwierdzono pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.

 

Co najmniej sześć osób z objawami gorączki zmarło, a w jednym z tych przypadków potwierdzono zakażenie koronawirusem wariantu Omicron.

Posiedzenie Biura Politycznego i oferta pomocy ze strony Korei Południowej

KCNA przekazała, że przywódca Kim Dzong Un zwołał w czwartek posiedzenie Biura Politycznego partii i polecił urzędnikom zablokować wszystkie miasta i powiaty w całym kraju oraz wzmocnić środki mające na celu ograniczenie pandemii.

 

Telewizja północnokoreańska wyemitowała również w czwartek materiał, na którym widać Kima w masce ochronnej na twarzy.

 

ZOBACZ: W USA i Australii zidentyfikowano dwa nowe podwarianty koronawirusa odporne na szczepionki

 

Administracja prezydenta Korei Południowej Yoon Suk-yeola, który objął urząd we wtorek, wyraziła gotowość do zaoferowania Północy pomocy humanitarnej, w tym szczepionek przeciwko koranowirusowi.

Blokada granic z Chinami i Rosją 

Korea Północna zablokowała swoje granice z Chinami i Rosją na początku 2020 roku, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, który po raz pierwszy został wykryty pod koniec 2019 roku w chińskim mieście Wuhan.

 

Informacja o pierwszym przypadku koronawirusa pojawiła się w momencie, gdy uważa się, że Korea Północna przygotowuje się do siódmej próby nuklearnej lub wystrzelenia międzykontynentalnej rakiety balistycznej.

nat/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie