W USA i Australii zidentyfikowano dwa nowe podwarianty koronawirusa odporne na szczepionki

Świat
W USA i Australii zidentyfikowano dwa nowe podwarianty koronawirusa odporne na szczepionki
PAP/EPA/RUNGROJ YONGRIT

W USA i Australii zidentyfikowano dwa nowe podwarianty koronawirusa odporne na szczepionki i naturalną odporność. Liczba wywołanych nimi zakażeń gwałtownie rośnie w Republice Południowej Afryki, gdzie naukowcy ostrzegają przed możliwością nadejścia piątej fali zakażeń SARS-CoV-2.

W USA wykryto obecność nowych podwariantów Omikronu oznaczanych symbolami BA.4 i BA.5 - poinformował w sobotę amerykański magazyn Fortune. Agencja Bloomberg zaznaczyła w czwartek, że podwarianty wydają się być bardziej zaraźliwe niż podwariant BA.2 oraz pierwotny BA.1.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Polska nie chce już szczepionek na COVID-19

 

Zakażenie BA.4 wykryto również w Australii u osoby podróżującej z RPA - podał w sobotę portal news.com.au. Podwariant BA.2 zidentyfikowano natomiast w ściekach Melbourne na południu kraju.

"Mogą powodować nawrót choroby"

- Spodziewamy się, że podwarianty te mogą powodować nawrót choroby i omijać niektóre szczepionki. Tylko tak wytłumaczyć można to, że do wzrostu zakażeń dochodzi w RPA, gdzie ponad 90 proc. populacji uzyskało odpowiedni - jak się zdawało - poziom ochrony immunologicznej - powiedział cytowany przez Fortune Tulio de Oliveira, pracujący na południowoafrykańskich uniwersytetach wirusolog.

 

ZOBACZ: Druga dawka przypominająca szczepionki przeciw COVID-19 dla seniorów. Jest decyzja ministerstwa

 

W związku z rozprzestrzenianiem się podwariantów BA.4 i BA.5 w RPA może dojść do piątej fali zakażeń COVID-19 - ostrzeżono w sobotę.

dk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie