Pisz. Potrącenie 83-letniego rowerzysty jadącego chodnikiem. Poniesie konsekwencje

Moto
Pisz. Potrącenie 83-letniego rowerzysty jadącego chodnikiem. Poniesie konsekwencje
Policja
83-letni rowerzysta z Pisza został potrącony przez 63-letniego kierowcę hyundaia

Kierowca włączający się do ruchu potrącił jadącego chodnikiem 83-letniego rowerzystę. W związku z tym zdarzeniem, mężczyzna trafił do szpitala. - Konsekwencje za spowodowanie tego zdarzenia poniesie zarówno sprawca kolizji, jak i rowerzysta jadący chodnikiem - poinformowali policjanci z komendy w Piszu (woj. warmińsko-mazurskie).

Do zdarzenia doszło we wtorek przed godz. 8:00 przy ul. Warszawskiej w Piszu. Z ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że do doszło do niego, gdy kierujący pojazdem marki Hyundai włączał się do ruchu wyjeżdżając z parkingu spod sklepu.

Rowerzysta poniesie konsekwencje

Na zamieszczonym nagraniu z monitoringu widać, że kierujący nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu rowerzyście, który jechał chodnikiem z jego prawej strony. 64-latek uderzył w 83-letniego rowerzystę, który po tym zdarzeniu trafił do szpitala. 

 

ZOBACZ: Olsztyn. 16-latek wbiegł na pasy, został potrącony. Policja publikuje nagranie

 

- Po przeprowadzonych badaniach okazało się, że nie doznał poważnych obrażeń - poinformowali piscy policjanci. Obaj mężczyźni byli trzeźwi w chwili zdarzenia.

 

WIDEO: Moment potrącenia rowerzysty przez kierowcę hyundaia

 

 

Policjanci wyjaśniając okoliczności tego zdarzenia ustalili, że sprawcą kolizji jest kierujący samochodem. - 63-latek skorzystał z prawa do odmowy przyjęcia mandatu karnego. Oznacza to, że sprawa trafi do sądu - przekazali piscy mundurowi.

 

Według informacji z Komendy Powiatowej Policji w Piszu, "rowerzysta poniesie natomiast konsekwencje jazdy rowerem po chodniku, co jest wykroczeniem".

Policjanci przypominają!

Rowerzysta zobowiązany jest korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

 

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez rowerzystę dozwolone jest wyjątkowo w następujących sytuacjach, gdy:

  • Opiekuje się on osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem;
  • Szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów;
  • Warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Rowerzysta jadący chodnikiem lub drogą dla pieszych musi jednak pamiętać, aby jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować miejsca pieszym oraz nie utrudniać jego ruchu.

aml/grz/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie