USA. Potężny pożar w Kalifornii. Żywioł pochłonął dziesiątki domów

Świat
USA. Potężny pożar w Kalifornii. Żywioł pochłonął dziesiątki domów
Reuters
Miasto Laguna Niguel dotknięte pożarem leży na wzgórzu. Liczy około 65 000 ludzi

Do potężnego pożaru doszło w Laguna Niguel na południu Kalifornii. Żywioł napędzany przez suche zarośla, spalił na swojej drodze około 80 hektarów ziemi, niszcząc około 20 domostw wartych miliony. - Liczba ta może wzrosnąć - powiedział Brian Fennessy, szef straży pożarnej w Orange County Fire Authority.

- Pożar Nadbrzeżny, napędzany południowymi wiatrami, szybko rozprzestrzenił się po stromych grzbietach przestrzeni podmiejskiej hrabstwa Orange - informuje Reuters. - Ogień trawi domy warte miliony - relacjonują okoliczni mieszkańcy.

 

ZOBACZ: Wyszków. Pożar domu jednorodzinnego. Nie żyją dwie kobiety

 

Według Departamentu Szeryfa hrabstwa Orange zarządzono ewakuację około 100 domów. - Nie zgłoszono żadnych obrażeń - podali urzędnicy.

 

Mieszkaniec Tim Wheaton powiedział Reutersowi, że "istnieje tylko jeden punkt ewakuacyjny dla mieszkańców dotkniętych pożarem".

 

Reuters

 

- Ludzie płaczą i przytulają się do siebie, a samochody pełne zabieram ich najcenniejsze przedmioty z ich domów – powiedział Wheaton agencji Reutera.

Spłonęło co najmniej 20 domostw

- Szacuje się, że spłonęło 20 domów, choć liczba ta może wzrosnąć - powiedział na konferencji prasowej Brian Fennessy, szef straży pożarnej w Orange County Fire Authority. Dodał, że "Kalifornia zmaga się z historyczną suszą, i zarośla, które w normalnych warunkach byłyby odporne na zapalenie, szybciej schną i stanowią zagrożenie pożarowe".

 

WIDEO: Pożar w Laguna Niguel ww Kalifornii 

 

 

- W południowej Kalifornii nie było innych poważnych pożarów, które umożliwiłyby strażakom z tego obszaru skoncentrowanie zasobów na Laguna Niguel - podkreślił szef straży.

 

ZOBACZ: Rosja. W obwodzie omskim wprowadzono stan wyjątkowy w związku z klęską pożarów

 

Miasto Laguna Niguel dotknięte pożarem leży na wzgórzu. Liczy około 65 000 ludzi, z których wielu cieszy się spektakularnymi widokami na ocean. Miejscowość znajduje się w głębi lądu od miasta Laguna Beach, około 80 km na południe od Los Angeles.

Pożar "Dixie" rok temu zniszczył ponad 100 domów 

W zeszłym roku doszło do równie potężnego pożaru. Pożar Dixie, który rozgorzał 14 lipca 2021, zniszczył ponad 100 domów i zagroził ponad 14 tys. budynków.

 

ZOBACZ: Kalifornia. Krajobraz jak po apokalipsie. Dym z ogromnych pożarów zagraża życiu

 

Zeszłoroczne pożary płonące w północnej Kalifornii skłoniły gubernatora Gavina Newsoma do ogłoszenia stanu wyjątkowego w czterech hrabstwach: Alpine, Lassen, Plumas i Butte. Według danych Krajowego Centrum Pożarnictwa (NIFC), Dixie był tylko jednym z 86 dużych pożarów w całym kraju, rozszalałych na obszarze wielkości 566 560 hektarów.

aml / polsatnews.pl / Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie