Szefowa KE Ursula von der Leyen: Rosja jest najbardziej bezpośrednim zagrożeniem dla ładu światowego

Świat
Szefowa KE Ursula von der Leyen: Rosja jest najbardziej bezpośrednim zagrożeniem dla ładu światowego
PAP/EPA/YOSHIKAZU TSUNO / POOL
Szefowa KE Ursula von der Leyen

Rosja jest "najbardziej bezpośrednim zagrożeniem dla ładu światowego" w związku z "barbarzyńską wojną", jaką prowadzi przeciwko Ukrainie – oceniła w czwartek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która przebywa z wizytą w Japonii.

W rozmowie z dziennikarzami po spotkaniu z premierem Japonii Fumio Kishidą w Tokio von der Leyen wspomniała również o "niepokojącym pakcie" pomiędzy Rosją a Chinami.

 

W spotkaniu na szczycie uczestniczył również przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel – zaznacza BBC.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Dowódca obrońców Azowstalu zaapelował do Elona Muska o pomoc

 

Na globalny aspekt działań Kremla zwrócił uwagę także premier Japonii. - Inwazja Rosji na Ukrainę nie jest tylko sprawą Europy, lecz wstrząsa rdzeniem porządku międzynarodowego także w Azji. To nie może być tolerowane – zaznaczył.

Ursula von der Leyen: jeśli UE ma działać szybciej, zasada jednomyślności jest bez sensu

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że jeśli UE ma działać szybciej, "nie ma sensu" stosowania zasady jednomyślności w kluczowych obszarach polityki zagranicznej Unii Europejskiej. Jak dodała, bierze pod uwagę zmiany w traktacie o UE.

 

ZOBACZ: Ursula von der Leyen: jeśli UE ma działać szybciej, zasada jednomyślności jest bez sensu

 

W podobnym tonie wypowiadała się w poniedziałek niemiecka minister stanu ds. Europy i Klimatu Anna Lührmann. - Dla nas, jako rządu federalnego, niezwykle ważne jest to, aby w polityce zagranicznej było mniej opcji weta, co da większe możliwości działania. Ale takie możliwości istnieją już w obowiązujących traktatach. Jako instytucje europejskie powinniśmy teraz wspólnie zastanowić się, jak najlepiej osiągnąć ten cel - wskazała.

 

Niemiecka minister zaapelowała jednak, aby w najbliższym czasie skupić się przede wszystkim na propozycjach, które nie wymagają zmiany traktatu.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie