Katastrofa smoleńska. Po publikacji zdjęć. Służba Kontrwywiadu Wojskowego utajniła wynik śledztwa

Polska
Katastrofa smoleńska. Po publikacji zdjęć. Służba Kontrwywiadu Wojskowego utajniła wynik śledztwa
Wikimedia Commons
Katastrofa w Smoleńsku

"Służba Kontrwywiadu Wojskowego zakończyła badanie sprawy upublicznienia przez podkomisję smoleńską zdjęć zmasakrowanych ofiar katastrofy z 10.04" - poinformował senator Krzysztof Brejza. Znalazły się one w załączniku do raportu podkomisji smoleńskiej w sprawie tragedii z 10 kwietnia 2010 roku.

Chodzi o sytuację z pierwszej połowy kwietnia. W załączniku do raportu podkomisji smoleńskiej pojawiły się zdjęcia, które nie powinny ujrzeć światła dziennego. Były to sfotografowane tuż po katastrofie rozczłonkowane ciała ofiar, m.in., zwłoki prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Obok zdjęć pojawiły się również bardzo szczegółowe opisy, charakterystyczne dla raportów z zakresu medycyny sądowej.

 

ZOBACZ: Macierewicz przeprasza za publikację zdjęć ciał ofiar tragedii smoleńskiej

 

W sprawie zainterweniował wówczas senator KO Krzysztof Brejza, który w oficjalnym piśmie poprosił o usunięcie zdjęć i wyciągnięcie konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych za publikację.

SKW utajnia rozstrzygnięcie

Jeszcze tego samego dnia do sprawy odniósł się szef podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz, który przeprosił za publikację. - Wśród ponad 10 tys. stron załączników do Raportu (...) na 11 stronach znalazły się materiały zdjęciowe przedstawiające ciała 10 ofiar tragedii smoleńskiej leżące na wrakowisku. Zamieszczone tam zdjęcia były istotnym elementem badań, które musiała przeprowadzić podkomisja i dlatego znalazły się w materiale załącznika analizującego proces wybuchu, który miał nie być opublikowany. Obecnie materiał ten został wyłączony z załączników podlegających publikacji - oświadczył Macierewicz.

 

ZOBACZ: Katastrofa smoleńska. Mateusz Morawiecki: Raport podkomisji pokazał, jak przebiegała

 

Teraz do sprawy odniosła się Służba Kontrwywiadu Wojskowego, która zakończyła badanie sprawy. "Zadanie postawione przez ministra obrony narodowej zostało przez SKW zrealizowane, a odpowiedź dotycząca sprawy została przesłana do ministra. Jednocześnie informuję, iż ww. materiał opatrzony został klauzulą niejawności" - czytamy. 

 

aml / Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie