Czechy zostały członkiem Rady Praw Człowieka ONZ, zajęły miejsce zawieszonej Rosji

Świat
Czechy zostały członkiem Rady Praw Człowieka ONZ, zajęły miejsce zawieszonej Rosji
Zdjęcie ilustracyjne fot. Wikimedia/ Ludovic Courtès
Sala obrad Rady Praw Człowieka ONZ

Zgromadzenie Ogólne ONZ zdecydowało we wtorek, że Czechy zastąpią w Radzie Praw Człowieka Rosję, której członkostwo zostało zawieszone po agresji na Ukrainę. Szef czeskiego MSZ Jan Lipavsky podziękował państwom członkowskim ONZ za zaufanie.

Lipavsky uznał, że to iż Republika Czeska zastąpiła w Radzie Praw Człowieka Rosję, która dopuszcza się zbrodni wojennych, ma znaczenie symboliczne. Zdaniem ministra decyzja ta jest wielką szansą dla Czech, które chcą być zaangażowane w politykę ochrony i promowania praw człowieka.

Wielka szansa dla Czech

Premier Czech Petr Fiala z zadowoleniem przyjął fakt, że jego kraj uzyskał dodatkową możliwość działania na rzecz poszanowania praw człowieka na arenie międzynarodowej.

 

Lipavski powiedział, że Czechy w czwartek wezmą udział w posiedzeniu Rady jako jej pełnoprawny członek. Tematem obrad ma być łamanie praw człowieka przez rosyjskie wojska na Ukrainie.

 

ZOBACZ: USA chcą nadzwyczajnego posiedzenia RB ONZ w sprawie testów rakietowych Korei Płn.

 

Rada może przyjąć rezolucję dotyczącą prowadzenia dochodzeń w sprawie zbrodni na Ukrainie. Czechy będą członkiem Rady Praw Człowieka ONZ do końca 2023 roku; w ramach uczestniczenia w jej pracach chcą także wspierać niezależne media i wolność prasy.

 

Wybór Czech na  miejsce w Radzie Praw Człowieka ONZ skomentował Anthony Blinken, sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych.

nat / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie