USA chcą nadzwyczajnego posiedzenia RB ONZ w sprawie testów rakietowych Korei Płn.

Świat
USA chcą nadzwyczajnego posiedzenia RB ONZ w sprawie testów rakietowych Korei Płn.
Zdjęcie ilustracyjne fot. PAP/EPA/YONHAP
Informacja o wystrzeleniu pocisku przez Koreę Płn. na ekranie w Seulu

Stany Zjednoczone wezwały do zorganizowania w środę nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, które miałoby być poświęcone testom rakietowym Korei Północnej - poinformowała AFP, powołując się na źródła dyplomatyczne.

Agencja zwraca uwagę, że Waszyngton obawia się, iż Pjongjang w najbliższych dniach może przeprowadzić testy broni atomowej.

Korea Północna przeprowadza testy rakietowe

AFP przypomina, że USA w piątek ostrzegały, iż Korea Płn. przygotowuje poligon Punggye-ri, który może być gotowy do przeprowadzenia tam już w tym miesiącu testu nuklearnego.

 

ZOBACZ: Korea Południowa kupi pociski SM-6 ERAM za 600 milionów dolarów

 

"Korea Północna w sobotę wystrzeliła przynajmniej jeden pocisk w kierunku Morza Japońskiego. Obiekt nie został zidentyfikowany, ale była to "prawdopodobnie rakieta balistyczna" - informowały w komunikacie południowokoreańskie siły zbrojne.

 

Był to 15. test rakietowy Pjongjangu w tym roku. Poprzednia próba miała miejsce zaledwie trzy dni wcześniej, a według agencji Yonhap Korea Płn. wystrzeliła wtedy przypuszczalnie międzykontynentalny pocisk balistyczny.

Ostrzeżenie Departamentu Stanu USA

Departament Stanu USA ostrzegł w piątek 7 maja, że Korea Płn. może szykować się do wznowienia prób broni jądrowej. Według Waszyngtonu Pjongjang przygotowuje poligon nuklearny Punggje-ri, który może być gotowy do przeprowadzenia tam testu nawet w tym miesiącu – powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu Jalina Porter.

 

Podkreśliła, że opinia ta zgadza się z publicznymi komunikatami Pjongjangu. Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un groził już wznowieniem testów jądrowych i zapowiedział, że jego kraj będzie rozwijał swoje zdolności nuklearne i może użyć ich do przeprowadzenia ataku wyprzedzającego.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Plany odbudowy Charkowa - pracuje nad nimi ponad 10 agend ONZ

 

Pojawiły się też doniesienia, że Korea Płn. naprawia podziemne tunele na poligonie w Punggje-ri, który zamknięto w 2018 roku, by okazać skłonność do podtrzymania trwających wówczas negocjacji z USA. Na poligonie tym przeprowadzono wszystkie sześć dotychczasowych prób jądrowych Korei Płn., z których ostatnia miała miejsce we wrześniu 2017 roku

nat/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie