Słowacja. W Bratysławie pod pomnikiem żołnierzy sowieckich zakłócano proukraiński wiec

Świat
Słowacja. W Bratysławie pod pomnikiem żołnierzy sowieckich zakłócano proukraiński wiec
PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
Zakłócenia na proukraińskim wiecu w Bratysławie

W Bratysławie pod pomnikiem żołnierzy sowieckich i na ich cmentarzu od rana w poniedziałek aktywiści występujący przeciwko wojnie w Ukrainie czytali nazwiska osób, które zginęły w wyniku agresji rosyjskiej. Grupy osób z symbolami komunistycznymi zakłócały spotkanie.

Osoby starsze z wieńcem kwiatów w kształcie sowieckiej gwiazdy starały się dojść do obelisku, który góruje nad Bratysławą. Powstrzymywali ich organizatorzy proukraińskiej akcji. Na miejscu obecna też była młodzież mająca czerwone, pionierskie chusty oraz emblematy z literą "Z".

 

Policja słowacka poinformowała, że dwie osoby zatrzymano; powodem było zakłócanie porządku publicznego.

Zapewnienie o wsparciu dla Ukrainy ze strony Słowacji

Po południu aktywiści przeszli do centrum Bratysławy na odbywający się tam wiec, zorganizowany przez inicjatywę "Na rzecz przyzwoitej Słowacji". Uczestniczący w nim premier Eduard Heger powiedział, że w wojnie na Ukrainie Słowacja stanęła po właściwej stronie historii i zapowiedział, że będzie wspierać Ukrainę aż do zwycięstwa.

 

ZOBACZ: Warszawa. Protesty przed Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich. Doszło do bójki

 

- Słowacja tym razem w swojej historii nie zawahała się. Pokazała całemu światu, że rozumie życie, że potrafi ciepło i serdecznie przyjąć ludzi uciekających przed wojną - zauważył Heger dodając, że jest dumny ze Słowaków.

 

Wiceminister spraw zagranicznych Martin Klus podkreślił, że Ukraina walczy również o Słowację.

 

- Ukraińcy umierają, aby pewnego dnia mogli być częścią Europy, której my również jesteśmy częścią, a z której niektórzy chcą nas wyrwać - stwierdził wiceszef MSZ.

nat/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie