Wojna w Ukrainie. 74. dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS RELACJI]

Świat
Wojna w Ukrainie. 74. dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS RELACJI]
Сергій Гайдай/ Луганська ОДА (ОВА)/Telegram

Niedziela to 74. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Rosyjskie rakiety zaatakowały w niedzielę ponownie Odessę nad Morzem Czarnym, a także obwód sumski na północnym wschodzie kraju – powiadomiła strona ukraińska. W obwodzie ługańskim po rosyjskim ostrzale płonie rafineria w Lisiczańsku. Zapis relacji.

ac / PAP / Polsat News / Polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Kończymy naszą relację, zapraszamy jutro! 

W niedzielę ulicami Warszawy przeszedł marsz antywojenny wyrażający sprzeciw wobec agresji Rosji na Ukrainę. Uczestnicy przeszli pod hasłem: "Rossija, idi na ch..". Wydarzenie wspólnie zorganizowali Ogólnopolski Strajk Kobiet, Komitet Obrony Demokracji i Euromaidan Warszawa.

Warszawa: ulicami miasta przeszedł marsz antywojenny

Wołodymyr Zełenski przyznał odznaczenie za ofiarną służbę psu-saperowi, który wraz ze swoim opiekunem uczestniczy w rozminowywaniu w obwodzie czernihowskim.

- Przyznałem nagrodę psu saperowi Patronowi, który nie tylko pomaga neutralizować przedmioty wybuchowe, ale i uczy nasze dzieci zasad bezpieczeństwa tam, gdzie panuje zagrożenie minowe – powiedział Zełenski.

Odznaczenie przyjął z rąk prezydenta w imieniu Patrona jego właściciel i opiekun saper Mychajło Iljew w obecności premiera Kanady, który w niedzielę przebywał z wizytą w Kijowie.

Patron (po polsku - Nabój) to piesek rasy Jack-Russel terier. W ostatnich miesiącach stał się znany na Ukrainie i poza jej granicami, bo uczestniczy w rozminowywaniu w obwodzie czernihowskim. Patron specjalizuje się w szukaniu min. "Jak znajdzie, zaczyna kopać. Potem dostaje smakołyk i do pracy wkracza saper" – mówił jego opiekun portalowi Suspilne. Mychajło Iljew jest saperem ukraińskiej służby ds. sytuacji nadzwyczajnych w obwodzie czernihowskim.

Brytyjski premier Boris Johnson powiedział pozostałym przywódcom krajów G7, że nie wystarczy przekazywać Ukrainie sprzęt wojskowy, dzięki któremu może zatrzymywać rosyjską inwazję, lecz taki, by mogła odzyskać utracone tereny - przekazało w niedzielę jego biuro.

Z okazji Dnia Zwycięstwa prezydent Rosji Władimir Putin wysłał depesze gratulacyjne do przywódców i obywateli wybranych krajów. Wśród adresatów znaleźli się Ukraińcy i ukraińscy weterani wielkiej wojny ojczyźnianej. Putin, który wydał rozkaz zaatakowania Ukrainy, w liście życzy wszystkim mieszkańcom tego kraju "spokojnej przyszłości".

Fot. PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV / KREMLIN / SPUTNIK / POOL

 

Odblokowanie miasta drogą wojskową jest dzisiaj niemożliwe – powiedział w niedzielę prezydent Ukrainy, cytowany przez agencję Ukrinform.

Jak przekazuje agencja, Zełenski powiedział podczas konferencji prasowej z premierem Kanady Justinem Trudeau, że Ukraina nie ma takiego ciężkiego uzbrojenia, by odblokować miasto drogą wojskową.

- To nie są oceny, takie są wnioski dowództwa naszej armii – podkreślił.

 

Premier Kanady Justin Trudeau złożył w niedzielę wizytę w Kijowie. Trudeau spotkał się tam z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, odwiedził też podkijowski Irpień, zrujnowany w trakcie rosyjskiej inwazji.

Premierowi Kanady towarzyszyły wicepremier i minister finansów Chrystia Freeland oraz minister spraw zagranicznych Melanie Joly. Trudeau otworzył zamkniętą w pierwszej połowie lutego br. ambasadę Kanady w Kijowie.

W niedzielę po południu ulicami Warszawy przeszedł marsz antywojenny wyrażający sprzeciw wobec agresji Rosji na Ukrainę. Uczestnicy przeszli pod hasłem: "Rossija, idi na ch..". Wydarzenie wspólnie zorganizowali Ogólnopolski Strajk Kobiet, Komitet Obrony Demokracji i Euromaidan Warszawa.

W obwodzie ługańskim, przez który obecnie przebiega linia frontu, w wyniku rosyjskiego ostrzału wybuchł pożar w zakładzie przetwórstwa ropy naftowej w Lisiczańsku. Pożaru nie można ugasić z powodu trwającego ostrzału artyleryjskiego ze strony Rosjan.

O ataku rakietowym w obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy powiadomiły z kolei tamtejsze władze lokalne. Jak podał portal Ukraińska Prawda, minister kultury Ołeksandr Tkaczenko powiadomił, że rakieta rosyjska trafiła w historyczny cmentarz żydowski w Głuchowie, na którym m.in znajduje się masowy grób ofiar pogromu Żydów z 1918 r.

Maksym Marczenko, szef władz obwodu odeskiego poinformował również o atakach rakietowych na inne miejscowości. W ich wyniku ranna została jedna osoba, sześć miejscowości zostało pozbawionych elektryczności, ucierpiały domy i obiekty infrastruktury.

W niedzielę po południu Rosjanie wystrzelili w kierunku Odessy trzy rakiety z samolotów nad Morzem Czarnym – poinformowało dowództwo operacyjne Południe. Dwie rakiety trafiły w dzielnicę mieszkaniową, jedna została zestrzelona. Nikt nie ucierpiał.

Rosja cynicznie wykorzystuje pamięć o II wojnie światowej do usprawiedliwiania swojej inwazji - napisali w niedzielę przedstawiciele 31 państw zachodnich przy ONZ, w tym Polski, we wspólnym oświadczeniu z okazji Dnia Zwycięstwa. Dodali, że rosyjska inwazja przywołuje wspomnienia o okrucieństwach II wojny światowej.

 

Rosyjskie rakiety zaatakowały w niedzielę ponownie Odessę nad Morzem Czarnym, a także obwód sumski na północnym wschodzie kraju – powiadomiła strona ukraińska. W obwodzie ługańskim po rosyjskim ostrzale płonie rafineria w Lisiczańsku.

USA nałożyły kolejne sankcje na Rosję za dokonanie inwazji na Ukrainę, m.in. na trzy rosyjskie stacje telewizyjne, ośmiu członków kierownictwa Sbierbanku oraz 27 członków kierownictwa Gazpromu - przekazała agencja Reutera, powołując się na urzędnika administracji prezydenta Joe Bidena.

USA wprowadziły też ograniczenia wizowe dla 2,6 tys. rosyjskich i białoruskich urzędników - poinformowała agencja.

Rosjanie koncentrują się na niszczeniu infrastruktury lotniskowej, by uniemożliwić działania ukraińskiego lotnictwa – pisze w niedzielnym komunikacie sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. Rosjanie atakują w Donbasie i wzmacniają swoje zgrupowanie w rejonie Charkowa.

W komunikacie wskazano, że Rosjanie wzmocnili swoje siły na kierunku charkowskim, a także zgromadzili rezerwy w obwodzie biełgorodzkim, graniczącym z obwodem charkowskim

W okolicach Iziumu przeciwnik również dokonał przegrupowania swoich pododdziałów i uzupełnił zapasy w celu zwiększenia potencjału ofensywnego.

Sztab informuje o zwiększeniu aktywności rosyjskich wojsk w Donbasie. "Przeciwnik dąży do wyjścia na granice obwodów ługańskiego i donieckiego (przez zajęcie całości ich terytorium)" – podkreślono w raporcie. Sztab ocenia, że przeciwnik prawdopodobnie przygotowuje się do "aktywizacji działań bojowych w rejonach Siewierodoniecka i Lisiczańska" w obwodzie ługańskim, o czym ma świadczyć przegrupowanie oddziałów, uzupełnianie strat, wzmacnianie systemów obrony przeciwlotniczej.

W rejonie Łymanu w obwodzie donieckim wojska rosyjskie podjęły nieudaną próbę przejęcia kontroli nad Ołeksandriwką i umocnienia się na północ od miejscowości Szandryhołowe. Nie udało im się również przejąć kontroli nad Rubiżnym w obwodzie ługańskim. Rosjanie próbują również przejąć kontrolę nad odcinkiem drogi z Popasnej do Bachmutu.

Sztab informuje o zmniejszeniu intensywności działań bojowych na kierunku mariupolskim.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w telewizyjnym orędziu wygłoszonym w niedzielę 8 maja w rocznicę zakończenia II wojny światowej zapewnił Ukrainę o solidarności w walce z rosyjską inwazją. „Putin nie wygra tej wojny. Ukraina wytrwa” – powiedział Scholz.

Fot. PAP/EPA/Andreas Gora / POOL

Każda rozmowa prezydenta ze światowymi przywódcami zaczyna się od Azowstalu. Rozważamy wszystkie formaty, a jeśli historia prawa międzynarodowego ich nie zna – proponujemy nowe. Udało nam się uratować kobiety i dzieci, ale nie przestaniemy, dopóki nie ewakuujemy wszystkich naszych ludzi - zapewnił Podolak.

"Kwestia odblokowania Mariupola jest wyłączną kompetencją Sił Zbrojnych. Gdyby istniała przynajmniej jedna możliwość, zostałaby przez nich wykorzystana. Wojsko ciężko pracuje, aby było to możliwe. Ale kwestia planów wojskowych zdecydowanie nie jest przedmiotem publicznej dyskusji"  - dodał Podolak.

 

Życie każdego obrońcy jest święte dla państwa ukraińskiego. Jesteśmy w stałym kontakcie z obrońcami Azovstalu: chłopakami z "Azowa", policją, strażą graniczną, piechotą morską. W ostatnich miesiącach stali się żywym symbolem Ukrainy - napisał na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

O swoim przyjeździe do Kijowa poinformowała na Twitterze charge d’affaires USA Kristina Kvien. O przyjeździe amerykańskich dyplomatów do Kijowa piszą CBS i CNN.

"Właśnie przyjechałam do Kijowa. Cieszę się, że jestem tu z powrotem w Dniu Zwycięstwa w Europie. Chwała Ukrainie. Jesteśmy razem z Ukrainą" – napisała Kvien.

 

Ukrainę odwiedziła Barbel Bas, przewodnicząca Bundestagu. 

Punkt rejestracji uchodźców zlokalizowany w Tauron Arenie Kraków od poniedziałku będzie działał krócej – od godz. 8.00 do 16.00 (od poniedziałku do soboty). Zmiana jest związana ze zmniejszającą się liczbą obywateli Ukrainy ubiegających się o nadanie numerów PESEL.

Przywódcy krajów G7, którzy w niedzielę rozmawiali podczas wideokonferencji o Ukrainie zapowiedzieli podjęcie kroków, mających na celu odcięcie Rosji od kluczowych usług, od których ona zależy. Szefowie państw i rządów USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Japonii, Włoch, Francji i Niemiec ogłosili, że będą dalej prowadzić działania przeciwko rosyjskim bankom.

Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi powiedziała w niedzielę w rozmowie z kanałem CBS, że amerykański Kongres musi zatwierdzić do końca maja pomoc dla Ukrainy w wysokości 33 mld dolarów.

Ponad 60 nowych grobów żołnierzy ukraińskich poległych w walce z wojskami rosyjskimi postawiono w ostatnim czasie na najstarszym cmentarzu we Lwowie. - Ani jednej mogiły więcej - mówią mieszkańcy miasta.

Podczas uroczystości zakończenia II wojny światowej w niedzielę w Czechach politycy nie tylko oddawali cześć bohaterom i ofiarom i pamiętali także o wojnie na Ukrainie. Według nich, wojna w pobliżu granicy z Czechami przypomniała, że ani wolność, ani pokój nie są czymś oczywistym.

-  Popasna prawie nie istnienie, miasto jest całkowicie zburzone - powiedział Hajdaj.

W niedzielę w Tajpej, stolicy Tajwanu, odbył się wiec solidarności z Ukraińcami "Ku Zwycięstwu".

-  Popasna prawie nie istnienie, miasto jest całkowicie zburzone - powiedział Hajdaj.

- Na dzień dzisiejszy możemy stwierdzić, że nie mamy w ogóle dostaw wody, prądu i gazu prawie nie ma - powiedział na antenie Polsat News szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

 

Pod hasłem "Bliżej nieba i bliżej siebie", na wysokości niemal 2 tys. metrów nad poziomem morza, odbyło się w niedzielę 8 maja 14. Spotkanie Miłośników Kasprowego Wierchu, którego głównym punktem była Msza św. w intencji pokoju na Ukrainie. Wziął w nim udział były prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką, a do uczestników list napisał prezydent Andrzej Duda.

Premier Chorwacji Andrej Plenković przyjechał z wizytą do Ukrainy. Odwiedził Buczę i Irpień.

 

                                              

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova stwierdziła w niedzielę, że oddanie hołdu armii sowieckiej nie może być traktowane jako legitymizacja wojny na Ukrainie. Składając wieńce w 77 rocznicę zakończenia II wojny światowej, podkreśliła, że wspomnienie o przeszłości ma miejsce w kontekście konfliktu na Ukrainie.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba rozmawiał w niedzielę z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. "Dyskutowaliśmy o tym, jak odblokować eksport ukraińskiej żywności i zapewnić globalne bezpieczeństwo żywnościowe" - przekazał Kułeba.

"Ukraina, jeden z głównych producentów zbóż i roślin oleistych, eksportowała większość swoich produktów z portów położonych nad Morzem Czarnym, które są blokowane przez Rosję od 24 lutego, kiedy Moskwa rozpoczęła inwazję" - podkreślił.

W Warszawie trwa protest przeciw rosyjskiej agresji na Ukrainę.

 

W niedzielę w Tajpej, stolicy Tajwanu, odbył się wiec solidarności z Ukraińcami „Ku Zwycięstwu”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w niedzielę z przewodniczącym norweskiego parlamentu Stortingu Masudem Garahanim, który przebywa z wizytą w Kijowie. "Omówiono wzmocnienie wsparcia bezpieczeństwa Ukrainy. Norwegia wspiera ludność ukraińską od pierwszego dnia wojny" - przekazał na Facebooku Zełenski.

Jak dodał, rozmawiał również z Garahanim o "dalszym wzmocnieniu sankcji wobec Rosji". "Dziękujemy za pomoc obronną, finansową i humanitarną dla Ukrainy z Norwegii" - napisał.

Będziemy walczyć tak długo, jak będziemy musieli – powiedział podczas internetowego briefingu przedstawiciel zablokowanego w zakładach Azowstal w Mariupolu Pułku Azow Illa Samojłenko. Wojskowi mówią o setkach rannych żołnierzy na terenie kombinatu i zabiciu przez Rosjan w mieście 25 tys. cywilów.

Ambasada Chorwacji ponownie otwarta w Kijowie.

Zaśpiewali hymny Polski, Ukrainy i Unii Europejskiej, a następnie przeszli ulicami Gdańska w Marszu Pokoju dla Ukrainy. W wydarzeniach organizowanych w niedzielę w Gdańsku wzięło udział ok. 200 osób.

Broniący się w zakładach Azowstal w oblężonym przez Rosjan Mariupolu wojskowi pułku Azow zaapelowali do społeczności międzynarodowej o zdecydowane działania i gwarancje "strony trzeciej", by można było ewakuować zabitych i rannych żołnierzy.

Jill Biden, żona prezydenta USA odwiedziła w niedzielę Użhorod, ukraińskie miasto przy granicy ze Słowacją. Pierwsza dama USA spotkała się z żoną ukraińskiego prezydenta Ołeną Zełenską.

"W Dniu Matki (w USA – 8 maja) chciałam być z ukraińskimi mamami i ich dziećmi" – napisała Jill Biden na Twitterze, publikując zdjęcie ze spotkania na Ukrainie.

"W ciągu ostatnich kilku miesięcy, zbyt wielu Ukraińców musiało uciekać ze swoich domów, opuszczając swoich najbliższych" – dodała Biden.

Państwom członkowskim nie udało się porozumieć w niedzielę, podczas planowanej kolejnej rundy negocjacji na szczeblu stałych przedstawicieli w Brukseli, w sprawie szóstego pakietu sankcji przeciwko Rosji za agresję na Ukrainę - poinformowali PAP wysokiej rangi uczestnicy rozmów, proszący o zachowanie anonimowości.

W swoich barbarzyńskich metodach reżim Putina idzie w zawody z III Rzeszą Hitlera. Śledztwa w sprawie zbrodni rosyjskich wojskowych są już w toku - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w oświadczeniu wydanym w niedzielę z okazji ukraińskiego Dnia Pamięci i Pojednania.

Ukraińskie media opublikowały nagranie ze spotkania pierwszych dam USA i Ukrainy.

O kolejnym ataku rakietowym na Odessę nad Morzem Czarnym informują ukraińskie media w komunikatorze Telegram.

W mieście słychać było dwa wybuchy – podała m.in. Ukraina-24 w Telegramie, powołując się na mieszkańców miasta.

Pierwsza Dama USA Jill Biden uhonorowała w niedzielę wolontariuszy i pracowników centrum kryzysowego w Koszycach na wschodzie Słowacji. Odwiedziła słowacko- ukraińskie przejście graniczne.

Proszę, abyśmy w obliczu szaleństwa wojny nie ustawali w codziennej modlitwie różańcowej w intencji pokoju. Módlmy się za przywódców narodów, aby nie zatracili intuicji ludu, który pragnie pokoju i dobrze wie, że broń nigdy go nie przynosi - napisał na twitterze papież Franciszek.

Premier Kanady Justin Trudeau odwiedził Irpień w Ukrainie - poinformował na telegramie mer tego miasta.

Od kilku lat Kreml przekonuje, że Ukraina nie ma prawa do odrębności. Kłamstwa dotyczące języka ukraińskiego to kolejne sugestie, że Ukraina i Rosja są skazane na funkcjonowanie w ramach jednego państwa - napisał w niedzielę rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Pierwsza Dama USA w Ukrainie. Spotkała się z Ołeną Zełenską

Informację o wizycie Jill Biden w USA potwierdza rada obwodu zakarpackiego.

Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Ministerstwo Obrony Ukrainy wymieniło miejsca, gdzie podczas ataków jednocześnie zginęło najwięcej cywilów: Teatr Mariupol – ok. 600 ofiar; szkoła w Biłohorówce  – 60 ofiar; dworzec w Kramatorsku – 59 ofiar; dwie kamienice w Borodyance - 41 ofiar. "Potrzebujemy więcej systemów obrony przeciwlotniczej, aby chronić miliony niewinnych"- napisano.

 

Minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg podtrzymał stanowisko Austrii co do odrzucenia embarga na rosyjski gaz, co potwierdził podczas sobotniej konferencji Global Europe w Salzburgu. Wykluczył też przystąpienie kraju do NATO - informuje agencja APA.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z premierem Chorwacji  Andrijem Plenkoviciem.

Mamy jeszcze zapasy, wodę, amunicję, będziemy walczyć tak długo, jak będziemy musieli – powiedział podczas internetowego briefingu przedstawiciel zablokowanego w zakładach Azowstal w Mariupolu pułku Azow Illa Samojłenko.

W 77. rocznicę zakończenia II wojny Światowej dziękujemy naszym siłom zbrojnym za ich służbę i poświęcenie. Ponieważ nielegalna inwazja Rosji na Ukrainę zniszczyła pokój w Europie, nasza więź transatlantycka w NATO jest ważniejsza niż kiedykolwiek, aby chronić nasze wartości i zapewnić naszym ludziom bezpieczeństwo - napisał na twitterze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

W przedszkolu w Astrachań w Rosji dzieci obchodziły Dzień Zwycięstwa przebrane za żołnierzy, czołgi i samoloty informuje NEXTA. Na umieszczonym przez portal nagraniu widać, że na przebraniach dzieci widniała litera "Z", ta którą są oznaczone sprzęty Rosjan biorące udział w inwazji na Ukrainę.

Wciąż wracamy myślą do tragicznych wojennych dni, szczególnie teraz, gdy czas nienawiści się powtórzył, gdy tuż obok, toczy się straszliwa wojna i rozgrywa dramat mieszkańców Ukrainy - oświadczyła w rocznicę zakończenia II wojny światowej marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Jestem przerażona ostatnim atakiem Rosji na szkołę w Ługańsku, w wyniku którego zginęli niewinni ludzie chroniący się przed rosyjskim bombardowaniem. Celowe atakowanie ludności cywilnej i infrastruktury cywilnej jest zbrodnią wojenną. Zapewnimy, że reżim Putina zostanie pociągnięty do odpowiedzialności - napisała na twitterze minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss.

Zespół U2 został zaproszony do Kijowa przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. W sieci pojawiły się nagrania z ich koncertu w metrze.

 

Pułk Azow, który broni kombinatu Azowstal w Mariupolu - ostatniego punktu oporu Ukraińców w oblężonym przez siły rosyjskie mieście - będzie walczyć, dopóki starczy życia - powiedział zastępca dowódcy Swiatosław Pałamar na konferencji prasowej online w niedzielę.

Według opublikowanych w niedzielę danych ukraińskiej prokuratury generalnej w wyniku rosyjskiej agresji zginęło na Ukrainie już co najmniej 225 dzieci, a 413 zostało rannych; uszkodzonych zostało również 1635 placówek oświatowych, z czego 126 zostało całkowicie zniszczonych.

Na miejscu znaleziono zniszczony rosyjski czołg i dwa spalone ciała oraz pozostałości rosyjskich mundurów. 300 metrów dalej stało sześć samochodów ze śladami po kulach. W pojazdach znaleziono cztery ciała, najprawdopodobniej osób jadących kolumną ewakuacyjną. Jak dotąd nie udało się zidentyfikować wszystkich ciał z powodu stanu, w jakim się znajdują - podał Ukrinform.

"Jeśli chodzi o dziewczynkę, której poszukiwano w mediach społecznościowych, Sofiję Rajecką, niestety jej szczątki i wisiorek, o którym wspominali jej krewni, zostały znalezione w samochodzie, którym jechała" - napisał Bołwinow.

Według informacji przekazanych przez szefa wydziału dochodzeń kryminalnych z policji obwodowej Serhija Bołwinowa kontakt z ludźmi jadącymi w kolumnie urwał się 4 maja. Policjanci nie mogli wtedy dostać się na miejsce z powodu trwających walk. Pozostałości kolumny zlokalizowano 6 maja. 

Ukraińska policja odnalazła zwłoki 13-latki, której poszukiwali krewni. Dziewczynka była jedną z osób, które zginęły w ostrzale kolumny ewakuacyjnej w obwodzie charkowskim - podała agencja Ukrinform.

Według eksperta wojskowego, którego poproszono o przeanalizowanie zdjęcia z 6 maja, widać na nim koszary, magazyn paliwowy, blisko 200 pojazdów opancerzonych różnego typu oraz ciężarówek. Pojawił się tam też sprzęt dużych rozmiarów i mogą to być systemy rakietowe.

Przemieszczanie znacznej ilości rosyjskiego sprzętu wojskowego, w tym systemów rakietowych, na północ Krymu pokazują zdjęcia satelitarne - poinformował projekt śledczy Schemy ukraińskiej redakcji Radia Swoboda.

Na zdjęciach satelitarnych, którymi dysponują Schemy, widać sprzęt rosyjski w dwóch punktach wioski Fiłatiwka w pobliżu granicy z obwodem chersońskim.

W wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy w ciągu ostatniej doby zginęła nauczycielka języka rosyjskiego, a 27 osób jest rannych - podała agencja Ukrinform, cytując szefową rady obwodowej Hannę Zamaziejewą.

Resort podkreśla, że takie działania można zakwalifikować jako porwanie i wymagają one zdecydowanej reakcji wspólnoty międzynarodowej, a przede wszystkim kompetentnych organizacji międzynarodowych.

Ministerstwo zaapelowało do Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR), Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) oraz specjalnych przedstawicieli sekretarza generalnego ONZ ds. dzieci o podjęcie niezwłocznych działań, by ukraińskie dzieci powróciły na terytorium kraju.

Ukraińskie dzieci wywiezione nielegalnie na terytorium Rosji - w tym sieroty i te, których rodzice zginęli w wyniku rosyjskiej agresji - mogą zostać bezprawnie przekazane na wychowanie Rosjanom - poinformowało ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Kulisy rosyjskiej "fabryki fake news" przeciwko Ukrainie opisał we włoskim dzienniku "La Repubblica" Igor Wołobujew, były wiceprezes Gazprombank. To Rosjanin urodzony na Ukrainie, który wrócił tam w marcu.

Kolejna przechwycona rozmowa rosyjskiego żołnierza. "Rosyjscy najeźdźcy biorą udział w pobieraniu haraczy w regionie Chersonia. W 'czasie wolnym od pracy' są bardzo pijani, po czym organizują strzelaniny" - pisze Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

Papież Franciszek powiedział wiernym, że broń "nigdy nie przynosi pokoju". Podczas spotkania w Watykanie zapewnił o swej modlitwie za naród ukraiński i po raz kolejny nazwał wojnę "szaleństwem".

Zwracając się do tysięcy wiernych zgromadzonych na placu Świętego Piotra na modlitwie Regina Coeli papież podkreślił, że Matce Bożej zawierza "żarliwe pragnienie pokoju, jakie odczuwa ludność w różnych częściach świata, cierpiąca z powodu bezsensownej katastrofy wojny".

"Od początku wojny umarły mi dwa psy, babunia Hala i ukochane miasto Mariupol" - to jeden z wpisów 8-letniego Jehora z oblężonego przez siły rosyjskie Mariupola w dzienniku, który przedstawił fotograf z tego miasta Jewhenij Sosnowski.

"Świat zna cenę zapłaconą za pokój po II wojnie światowej. Dziś czcimy pamięć tych, którzy zginęli za zwycięstwo nad nazizmem. 77 lat później świat ponownie staje w obliczu rosyjskiej wersji nazizmu. Międzynarodowa społeczność musi wykorzystać to gorzkie doświadczenie, aby zakończyć wojnę w Europie" - napisał na Twitterze premier Ukrainy Denys Shmyhal.

Szefowa Bundestagu spotkała się z premierem Ukrainy, Denysem Shmyhalem. "Ukraina płaci wysoką cenę za obronę cywilizowanego świata" - napisał szef ukraińskiego rządu. 

"Nie masz jeszcze rosyjskiej flagi? Możesz ją kupić w Berlinie" - informuje na Twitterze dziennikarka stacji ARD Ina Ruck, pokazując ofertę sprzedawcy na ulicy niemieckiej stolicy.

Od początku inwazji Rosji w Ukrainie zginęło 10 lekarzy, a 40 zostało rannych - informuje resort zdrowia Ukrainy,  którego komunikat cytuje Nexta.

Policja na Litwie wzmocniła patrole w związku z obchodzonym w poniedziałek w Rosji Dniem Zwycięstwa. Nie wyklucza się m.in. prowokacji w miejscach upamiętniających rosyjskich żołnierzy.

Wśród walczących w Azowstalu jest również 21-letnia Kateryna. Postanowiła bronić ojczyzny rok temu, po ukończeniu kursów medycznych.

Obchody 8 maja w tym roku mają szczególne znaczenie w czasie wojny w Ukrainie - stwierdziła w Paryżu przed rozpoczęciem obchodów zakończenia II wojny światowej minister kultury Francji Reselyne Bachelot.

Rosja zajęła ukraińskie porty i próbuje sprzedać za granicą zboże skradzione w Ukrainie – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla telewizji Sky News.

- Rosja zablokowała wszystkie szlaki handlowe i nie możemy eksportować naszej pszenicy. Okupują nasze porty i wywożą nasze towary – oznajmił Zełeneski.

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 25,5 tys. żołnierzy, 2741 pojazdów opancerzonych i 1130 czołgów, a także 199 samolotów i 156 śmigłowców – ogłosił w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W ciągu ostatniej doby Rosja straciła około 400 żołnierzy, 28 pojazdów opancerzonych, osiem czołgów, dwa systemy przeciwlotnicze, siedem wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 27 samochodów i cystern, jednostkę pływającą, 19 dronów i dwie rakiety manewrujące – zaznaczono w zestawieniu.

Przewodnicząca Budndestagu Bärbel Bas przyjechała do Kijowa. Upamiętni ofiary II wojny światowej

Tak wygląda dostarczanie emerytur przy linii frontu. AFP publikuje zdjęcia.

Mer Lwowa na antenie Polsat News podkreślał, że należy zlikwidować "Imperium Rosyjskie". - Będą tworzyć problemy dla całego świata. Trzeba z tym skończyć. Jestem przekonany, że tę decyzję wspiera 99,9 proc. Ukraińców - mówił Sadowy.

- Cały świat musi pamiętać o ludziach, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Ukraina teraz przed nawałą raszyzmu. Rosjanie zabili ponad 50 tys. cywilów na Ukrainie - mówił mer Lwowa Andrij Sadowy w "Śniadaniu Rymanowskiego w Polsat News i Interii".

Słowa "Nigdy więcej" brzmią dziś inaczej, boleśnie i brutalnie, ale każde zło kończy się tak samo: nadchodzi jego kres – oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu z okazji dnia pamięci o ofiarach II wojny światowej.

11 osób pozostaje pod gruzami po rosyjskim ostrzale w Szypyliwce. Jak podał Sergiej Hajdaj z ukraińskiej administracji, Rosjanie trafili w nocy w piętrowy budynek.

 

Jak podkreślił Zełenski, rosyjskie wojska niszczą ukraińskie miasta tak, że można je pokazywać w hollywoodzkich filmach grozy. Według niego zwycięstwo, którego pragną Rosjanie, to porażka cywilizowanego świata. 

- Wypowiedzenie wojny przez Rosję niczego dla Ukrainy nie zmieni, bo walczy już ona osiem lat - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji Fox News, o którym poinformowały media ukraińskie.

Obecnie na terenie Polski nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska - zapewniła Państwowa Agencja Atomistyki (PAA).

 

"Wysunięte rozmieszczenie dowódców naraziło ich na znaczne ryzyko, co doprowadziło do nieproporcjonalnie wysokich strat wśród rosyjskich oficerów w tym konflikcie. W rezultacie siły powoli reagują na niepowodzenia i nie są w stanie zmienić swojego podejścia na polu walki. Problemy te prawdopodobnie będą się utrzymywać, biorąc pod uwagę względny brak doświadczenia w dowodzeniu operacyjnym oficerów awansowanych w miejsce zabitych" - dodano.

"Rosyjscy dowódcy rzadko przekazują władzę operacyjną swoim podwładnym, którzy z kolei nie zdobywają niezbędnego doświadczenia przywódczego. Nie jest jednak jasne, czy obecność tych dowódców na polu bitwy doprowadziła do dopracowania lub zmiany koncepcji operacyjnej. Błędne założenia planistyczne i niepowodzenia we wsparciu nadal osłabiają rosyjskie postępy" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskich służb.

"Trudności w dowodzeniu i kontroli, a także słaba wydajność Rosjan na linii frontu, sprowadziły na pole bitwy starszych dowódców, którzy prawdopodobnie przejmą osobiste kierownictwo operacji" - podaje brytyjski wywiad w niedzielnym raporcie.

- Bez większego napływu pomocy humanitarnej będziemy musieli się mierzyć ze wzrostem przestępczości i poważnymi niepokojami społecznymi na terenie całej Ukrainy - mówi Olga, urzędniczka administracji rejonu obołońskiego w Kijowie oraz wolontariuszka organizacji charytatywnej ESFIR.

60 osób zginęło według wstępnych danych w sobotę na skutek zrzucenia przez siły rosyjskie bomby na szkołę we wsi Biłohoriwka w obwodzie ługańskim, gdzie podczas ataku znajdowało się 90 osób - poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie.

- Możemy i musimy się wspierać, możemy walczyć z poczuciem izolacji, ale wywołanymi wojną traumami będzie można się zająć dopiero, gdy wojna się skończy; obecnie, w sensie psychologicznym, niemal wszyscy w Ukrainie tracą grunt pod nogami - mówi Ilija Poludionny, ukraiński psycholog i psychoterapeuta.

Rosja wydaje około 900 mln dol. dziennie na wojnę w Ukrainie - podaje "Newsweek". Według Seana Spoontsa, redaktora naczelnego SOFREP, wojskowego serwisu informacyjnego, kraj ten musi płacić żołnierzom walczącym w Ukrainie, dostarczać im rakiety oraz naprawiać zagubiony lub uszkodzony sprzęt.

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła minionej doby rosyjski śmigłowiec Mi-28H oraz kolejnych 11 dronów zwiadowczych i dwie rakiety manewrujące - podała agencja Ukrinform, powołując się na ukraińskie siły powietrzne.

Zbombardowana szkoła we wsi Biłohoriwka.

- Potencjał armii rosyjskiej wyczerpuje się, atak na Mołdawię to byłoby absurdalne zadanie z wojskowego punktu widzenia - uważa gen. Roman Polko. Jego zdaniem, informacje o możliwości takiego ataku, to propaganda i próba zastraszenia kolejnego państwa.

Rosjanie wzmacniali siły w okolicach Iziumu w obwodzie charkowskim, by kontynuować ofensywę w kierunku miast Barwinkowe i Słowiańsk. Prowadziły też rozpoznanie z powietrza oraz ostrzał pozycji ukraińskich w tym regionie.

Sytuacja pozostaje napięta na granicy z Mołdawią, gdzie w separatystycznym, wspieranym przez Rosję regionie Naddniestrze grupa operacyjna rosyjskich wojsk wciąż jest w stanie pełnej gotowości bojowe

Pod Charkowem na wschodzie Ukrainy Rosjanie skupiali się na utrzymaniu pozycji i powstrzymaniu kontrofensywy ukraińskich wojsk w kierunku granicy państwowej na północ i północny wschód od tego miasta. Wojska rosyjskie prowadziły przy tym ostrzał miejscowości Prudianka, Słatyne i Cyrkuny - przekazał Sztab.

W obwodach ługańskim i donieckim, na wschodzie i południowym wschodzie Ukrainy, siły ukraińskie odparły minionej doby dziewięć rosyjskich ataków, niszcząc przy tym między innymi 19 czołgów i 20 pojazdów opancerzonych - napisano w komunikacie.

Wojska rosyjskie wciąż prowadzą działania ofensywne na wschodzie Ukrainy; w obwodzie charkowskim próbują bronić swych pozycji przed ukraińskim kontratakiem i wzmacniają siły pod Iziumem - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

- Ukraińcy wierzą, że mogą skutecznie walczyć z Rosjanami i używają do tego humoru, o czym świadczą setki filmów i memów w internecie. - Umiemy się śmiać z siebie samych, ale też dobrze wychodzi nam śmianie się z innych - mówi historyk Roman Kabaczij.

Syreny alarmowe w prawie całej Ukrainie.

W Wojskowym Instytucie Medycznym w marcu szkolono z medycyny taktycznej osoby z Ukrainy, a w niedługim czasie planowane są kolejne szkolenia - przekazała kierownik Centrum Kształcenia Podyplomowego Wojskowego Instytutu Medycznego Agnieszka Słupecka.

Zatopione zostały dwa kutry desantowo-szturmowe Raptor oraz kuter desantowy Sierna. Trzeci Raptor został poważnie uszkodzony. Siły ukraińskie atakowały przy użyciu tureckich dronów Bayraktar.

Podczas ataków na okręty zabito 46 żołnierzy rosyjskich.

Siły ukraińskie zniszczyły w sobotę w pobliżu Wyspy Węży na Morzu Czarnym trzy okręty rosyjskie, a czwarty znacznie uszkodzili - poinformowało dowództwo operacyjne Południe na Facebooku.

- Na skutek wojny gospodarka Ukrainy skurczy się o prawie połowę. Wyzwaniem będzie też odbudowa zniszczeń - powiedział Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ocenił, że z powodu niskiej produkcji metalurgicznej ucierpią m.in. europejski przemysł motoryzacyjny i sektor budowlany.

Rosyjscy okupanci zrzucili bombę na budynek szkoły we wsi Biłohoriwka w obwodzie ługańskim, gdzie podczas ataku znajdowało się 90 osób - poinformował portal "Ukraińska Prawda" cytując szefa obwodu Serhija Hajdaja.

W nocy z soboty na niedzielę w dużej części Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

Syreny zawyły w Kijowie, a także w obwodach: donieckim, chmielnickim, czerkaskim, czernihowskim, kijowskim, żytomierskim, iwano-frankowskim, kirowogradzkim, winnickim, wołyńskim, czerniowieckim, zakarpackim, rówieńskim, lwowskim, tarnopolskim i odeskim.

Ukraińskie przywódcy liczą na odzyskanie leżącego na południu kraju miasta Chersoń. Doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak zapowiedział w wystąpieniu radiowym, że Chersoń zostanie całkowicie wyzwolony i będzie to kosztowało życie wielu rosyjskich żołnierzy.

Przed konsultacjami z Ukrainą w ramach grupy G7 Wielka Brytania zobowiązała się do udzielenia Ukrainie dalszej pomocy wojskowej w wysokości 1,3 miliarda funtów brytyjskich - poinformowało brytyjskie Ministerstwo Skarbu na swojej stronie internetowej.

Po ewakuacji ostatnich cywilów z oblężonej przez wojska rosyjskiej huty Azowstal znajdujący się tam ukraińscy żołnierze wystosowali pilne wezwanie o pomoc.

Dowódca 36. brygady piechoty morskiej Serhij Wołynśkyj napisał na Facebooku, że może mieć tylko nadzieję na cud.

"Aby siła wyższa znalazła rozwiązanie, które nas uratuje!” - napisał Wołynśkyj i dodał: "Wygląda na to, że trafiłem do jakiegoś piekielnego reality show, gdzie my walczymy o nasze życie, a cały świat ogląda tę ciekawą sztukę!".

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow chce, aby piloci ukraińskich sił powietrznych byli wkrótce szkoleni na zachodnich myśliwcach - poinformowała w niedzielę ukraińska telewizja.

- Negocjacje w tej sprawie już trwają - oświadczył.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie