Wojna w Ukrainie. Z Azowstalu ewakuowano wszystkie kobiety, dzieci i osoby starsze

Świat
Wojna w Ukrainie. Z Azowstalu ewakuowano wszystkie kobiety, dzieci i osoby starsze
PAP/Rada Najwyższa Ukrainy
Z Azowstalu ewakuowano wszystkie kobiety, dzieci i osoby starsze

Z kombinatu Azowstal w Mariupolu ewakuowano już wszystkie kobiety, dzieci i osoby starsze – poinformowała w sobotę wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk na Telegramie.

"Rozkaz prezydenta został wykonany: wszystkie kobiety, dzieci i osoby starsze ewakuowano z Azowstalu. Tę część operacji humanitarnej w Mariupolu zakończono" – napisała Wereszczuk na Facebooku.

 

Azowstal jest ostatnim punktem oporu, gdzie walczą jeszcze obrońcy Mariupola.

Rosjanie kontynuują atak 

"Siły rosyjskie kontynuują atak na kombinat Azowstal w obleganym przez wojska rosyjskie Mariupolu" – poinformował w sobotę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

 

 

"Wróg nadal blokuje pododdziały sił obrony w rejonie fabryki Azowstal. Prowadzone są działania szturmowe przy użyciu ognia artyleryjskiego i czołgów" – podano w komunikacie sztabu generalnego. 

Trzech obrońców Azowstalu nie żyje 

"Trzech obrońców kombinatu Azowstal w Mariupolu zginęło, a sześciu odniosło obrażenia w piątek podczas ewakuacji cywilów na skutek rosyjskich ostrzałów" – poinformował w sobotę przedstawiciel dowództwa pułku Azow Ukrainską Prawdę.

 

"Wczoraj podczas ewakuacji cywilów z terytorium zakładów trzech żołnierzy oddało życie, a sześciu zostało ciężko rannych" – powiedział przedstawiciel dowództwa.

 

Dodał, że jeden żołnierz zginął na skutek uderzenia w samochód przeciwpancernego pocisku kierowanego, a dwóch zostało zabitych bombami zrzucanymi z samolotów bezzałogowych.

 

ZOBACZ: Zełenski: jeśli Rosjanie zabiją ludzi w Azowstalu, rozmowy staną się niemożliwe

 

W piątek podczas nieformalnego porozumienia o wstrzymaniu ognia w Azowstalu Rosjanie ostrzelali samochód, którym mieli być ewakuowani cywile.

 

Żołnierze pułku Azow, którzy bronią kombinatu, wezwali społeczność międzynarodową do pomocy w ewakuacji cywilów z Azowstalu i do udzielenia pomocy rannym bojownikom. 

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie