Francja. Prezydent Emmanuel Macron zaprzysiężony na drugą kadencję

Świat
Francja. Prezydent Emmanuel Macron zaprzysiężony na drugą kadencję
PAP/EPA/GONZALO FUENTES / POOL
Prezydent Emmanuel Macron zaprzysiężony na drugą kadencję

Emmanuel Macron, który w kwietniowych wyborach wywalczył reelekcję, został w sobotę w Pałacu Elizejskim ponownie zaprzysiężony na prezydenta. W krótkiej przemowie szef państwa powiedział, że Francja i świat rzadko stoją wobec takich wyzwań, jakim jest wojna na Ukrainie.

Ceremonia zaprzysiężenia, w której wzięło udział około 450 gości, została poprzedzona oficjalnym potwierdzeniem wyników wyborów prezydenckich, które odczytał prezes Rady Konstytucyjnej Laurent Fabius.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Macron wezwał Putina do zakończenia inwazji na Ukrainę

 

- W chwili, w której Francuzi powierzają mi ponownie najważniejszy urząd, towarzyszy mi świadomość najwyższej powagi sytuacji. Powrót wojny do Europy, pandemia i wyzwania ekologiczne to zbieg wydarzeń, z jakim rzadko musiał się mierzyć nasz świat i nasz kraj - oświadczył prezydent.

 

- Należy przede wszystkim nie dopuścić do eskalacji po rosyjskiej agresji na Ukrainę, wspierać demokrację (...), zbudować nowy europejski pokój i nową autonomię na naszym kontynencie - kontynuował Macron.

Blisko 60-proc. poparcie. Wygrał z Le Pen

Obiecał pracować na rzecz "społeczeństwa pełnego zatrudnienia" i przeciw "nierównościom społecznym, zagrożeniom dnia codziennego i terroryzmowi". Zaapelował o wytrwałą pracę na rzecz "francuskich, europejskich odpowiedzi na wyzwania epoki".

 

ZOBACZ: Ostateczne wyniki wyborów prezydenckich we Francji. Reelekcja Emmanuela Macrona

 

Macron wygrał wybory prezydenckie we Francji z wynikiem 58,54 proc. Na jego rywalkę, liderkę skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego, zagłosowało 41,46 proc. wyborców.

 

W wyborach prezydenckich 2017 roku Macron uzyskał 66,1 proc. głosów, a Le Pen 33,9 proc.

bas / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie