Papież Franciszek: wojna na Ukrainie zagraża całemu światu

Świat
Papież Franciszek: wojna na Ukrainie zagraża całemu światu
PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI
Ta wojna, okrutna i bezsensowna, ma większy wymiar i zagraża całemu światu - powiedział papież Franciszek

Papież Franciszek powiedział w piątek, że wojna na Ukrainie "zagraża całemu światu" i musi "przemówić do sumienia każdego chrześcijanina i każdego Kościoła". Zaapelował o głoszenie "Ewangelii pokoju".

- Zanim jeszcze zakończył się kryzys sanitarny, cały świat stanął wobec konieczności zmierzenia się z nowym tragicznym wyzwaniem - trwającą wojną na Ukrainie - stwierdził papież podczas audiencji w Watykanie dla Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

 

ZOBACZ: Ukraina. Minister finansów: spodziewamy się w maju 2 mld euro pomocy finansowej

 

- Po zakończeniu drugiej wojny światowej nie brakowało regionalnych wojen i to dlatego często mówiłem o trzeciej wojnie światowej w kawałkach, rozsianej trochę wszędzie - dodał.

Papież: Ta dzisiejsza wojna jest blisko 

- Pomyślmy o Rwandzie 25 lat temu, o Birmie. Ale one są daleko, nie widzimy ich. Ta dzisiejsza jest blisko i sprawia, że reagujemy - zauważył. 

 

- Ta wojna, okrutna i bezsensowna, ma większy wymiar i zagraża całemu światu, nie może nie przemówić do sumienia każdego chrześcijanina i każdego Kościoła  - oświadczył Franciszek.

 

ZOBACZ: Reuters: Komisja Europejska zaproponuje dłuższe okresy przejściowe dla Węgier, Czech i Słowacji

 

Wyraził przekonanie, że należy zastanowić się, co zrobiły Kościoły i co mogą zrobić, by przyczynić się do rozwoju "wspólnoty światowej" w duchu braterstwa i przyjaźni społecznej.

 

- Dzisiaj, w obliczu barbarzyństw wojny, należy podsycać pragnienie jedności - wskazał papież. Jego zdaniem "lekceważenie podziałów między chrześcijanami, z przyzwyczajenia czy rezygnacji, oznacza zatruwanie serc, które użyźnia teren pod konflikty".

 

Franciszek zaapelował o głoszenie "Ewangelii pokoju, która rozbraja serca".

dsk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie