Ursula von der Leyen: musimy uniezależnić się od rosyjskiego gazu

Świat
Ursula von der Leyen: musimy uniezależnić się od rosyjskiego gazu
PAP/Rafał Guz
Chcemy, żeby Ukraina wygrała tę wojnę - oświadczyła przewodnicząca KE.

Unia Europejska musi się uniezależnić się od rosyjskiego gazu. Moskwa nie jest już wiarygodnym partnerem - powiedziała w piątek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, występując za pośrednictwem łącza wideo na konferencji zorganizowanej przez niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

- Musimy uwolnić się od naszej zależności od rosyjskiego gazu. Dziś Europa importuje 90 proc. swojego gazu. 45 proc. tego importu pochodzi z Rosji. Najpóźniej po wydarzeniach ubiegłego tygodnia - pamiętacie państwo, że Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Polski i Bułgarii - stało się ostatecznie dla wszystkich jasne, że dalej tak nie może być z tą zależnością. Rosja nie jest już partnerem godnym zaufania. W dodatku Kreml wykorzystuje swoją pozycję rynkową, by grozić Europie, by nas dzielić i żeby nas szantażować. Nie możemy dalej być zależni od takiego dostawcy i nie możemy umożliwiać miliardowych zysków krajowi, który napada na swojego sąsiada - podkreśliła przewodnicząca KE.

Ursula von der Leyen: chcemy, żeby Ukraina wygrała tę wojnę 

- Polityka energetyczna była i jest polityką bezpieczeństwa. Dlatego od kilku miesięcy ciężko pracujemy nad tym, by zmniejszyć import gazu z Rosji. (...) Najskuteczniejszym sposobem na uniezależnienie się, jaki mamy, jest odejście od paliw kopalnych, od gazu, na rzecz energii odnawialnej - oceniła von der Leyen.

 

ZOBACZ: Sergij Kyslytsya w ONZ: Jednym z celów Rosji jest światowy kryzys żywnościowy

 

Mówiąc o wojnie na Ukrainie, zadeklarowała, że miejsce UE jest u boku tego kraju, który "odważnie i zaciekle stawia czoła agresorowi".

 

- Chcemy, żeby Ukraina wygrała tę wojnę - oświadczyła przewodnicząca KE.

dsk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie