Paprocka: Test niezawisłości i bezstronności sędziów budzi największe wątpliwości Solidarnej Polski

Polska
Paprocka: Test niezawisłości i bezstronności sędziów budzi największe wątpliwości Solidarnej Polski
Polsat News
Minister Małgorzata Paprocka

Test niezawisłości i bezstronności jest jednym z elementów, który budzi największe wątpliwości i zastrzeżenia Solidarnej Polski - powiedziała w programie "Graffiti" Małgorzata Paprocka, minister w Kancelarii Prezydenta RP.

Prowadzący zapytał prezydencką minister, czy Adam Glapiński nadal cieszy się poparciem prezydenta Andrzeja Dudy jako kandydat na prezesa Narodowego Banku Polskiego. - Pan prezydent liczy i wierzy, że pan prezes uzyska poparcie i będzie nadal kierował bankiem centralnym - powiedziała.

Cele projektu prezydenta

W programie poruszono także temat projektu prezydenta dotyczącego m.in. likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

 

- Dla pana prezydenta najważniejsze jest osiągniecie celów, które ten projekt zakłada, czyli z jednej strony likwidacja Izby Dyscyplinarnej i utworzenie Izby Odpowiedzialności Zawodowej, a najważniejszym tego skutkiem ma być zakończenie sporu na linii Warszawa-Bruksela. Drugim celem jest wprowadzenie w zmienionej formie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i realnego jej egzekwowania - dodała.

 

- Jest to projekt spójny i rozwiązania tam zaproponowane są przemyślane i wierzę głęboko, że ostatecznie to porozumienie zostanie osiągnięte i projekt zostanie uchwalony - zaznaczyła.

 

ZOBACZ: Prezes SN Małgorzata Manowska: zamrożenie przeze mnie Izby Dyscyplinarnej było niezgodne z prawem

 

Pytana o zastrzeżenia Solidarnej Polski, dotyczące projektu prezydenta, minister Paprocka powiedziała, że "test niezawisłości i bezstronności jest jednym z elementów, który budzi największe wątpliwości i zastrzeżenia Solidarnej Polski". 

 

- Patrząc na to od strony prawnej i faktycznej trudno mówić, że tego typu rozwiązania, których fundamentem jest artykuł 45 Konstytucji - prawo obywatela do tego, żeby jego sprawa była rozpatrzona przez niezawisły i bezstronny sąd, powodowały jakieś niezwykłe zagrożenie dla wymiaru sprawiedliwości - dodała Paprocka.

 

Pytana, czy możliwe jest wykreślenie z projektu instytucji "testu niezawisłości i bezstronności sędziów" powiedziała: "To jest spójna koncepcja i rozwiązania proponowane przez prezydenta tworzą całość".

 

- Jest możliwość wprowadzenia korekt, ale co do samej zasadności instytucji, pan prezydent stoi na stanowisku, że ona się powinna ostać - dodała.

 

Paprocka przypomniała, że test niezawisłości został wprowadzony w 2019 projektem poselskim, pod którym podpisał się również wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Dodała, że "spraw tego typu do tej pory było 300 przez dwa lata", trudno więc mówić o jakichś zagrożeniach dla wymiaru sprawiedliwości ze strony tego testu, na co wskazuje SP.

 

- Spotykałam się z panem ministrem Sebastianem Kaletą, dyskutowaliśmy różne rozwiązania, zarówno te, które proponuje pan prezydent, jak i te, które proponuje Solidarna Polska w swoich poprawkach i myślę, że powoli w dobrą stronę zmierzamy - powiedziała.

 

Grzegorz Kępka zapytał, czy prezydent otrzymał gwarancję od szefowej KE, że zaproponowany przez niego projekt pozwoli odblokować KPO. - Z przewodniczącą Komisji były omawiane zarysy i podstawy tego projektu. Spotkały się one z ciepłym przyjęciem - powiedziała Paprocka.

 

Co zakłada projekt prezydenta ws. Sądu Najwyższego?

Uznany przez komisję sprawiedliwości za wiodący projekt prezydenta zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej SN; sędziowie, którzy w niej orzekają, mieliby możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku.

 

ZOBACZ: Ziobro krytykuje prezydencki projekt zmian: doprowadzi do paraliżu sądów, niezgodny z konstytucją

 

W SN miałaby zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Spośród wszystkich sędziów SN, z wyjątkiem m.in. prezesów izb SN, miałyby być wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierać ma na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

 

W projekcie zaproponowana została instytucja "testu bezstronności i niezawisłości sędziego", dająca każdemu obywatelowi - jak wskazywał prezydent - prawo do rozpatrzenia jego sprawy przez bezstronny i niezawisły sąd. 

 

Wcześniejsze odcinki programu można obejrzeć tutaj.

pgo / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie