Analitycy Reflex: ceny benzyny mogą wzrosnąć o 10-20 groszy na litrze

Świat
Analitycy Reflex: ceny benzyny mogą wzrosnąć o 10-20 groszy na litrze
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay/ResoneTIC /
Ceny benzyny mogą w przyszłym tygodniu wzrosnąć o 10-20 groszy na litrze

Ceny benzyny mogą w przyszłym tygodniu wzrosnąć o 10-20 groszy na litrze - oceniają w piątkowym komentarzu analitycy Reflex. Ich zdaniem pozostałe rodzaje paliw również będą drożały, ale w ich przypadku skala podwyżek będzie mniejsza.

"Ceny benzyny mogą ponownie rosnąć o około 10 -20 groszy na litrze, jednak podwyżki możemy notować także w przypadku pozostałych paliw, ale w nieco mniejszej wysokości" - napisano w analizie Refleksu.

 

ZOBACZ: Reuters: Komisja Europejska zaproponuje dłuższe okresy przejściowe dla Węgier, Czech i Słowacji

 

Analitycy informują, że aktualnie ceny paliw na 5 maja tego roku kształtują się średnio na następujących poziomach: benzyna bezołowiowa 95 – 6,70 zł/l, bezołowiowa 98 kosztuje 7,02 zł/l, olej napędowy 7,45 zł/l, a autogaz 3,66 zł/l. Oznacza to, że w skali tygodnia benzyny i olej napędowy drożały średnio o 14 - 15 gr/l, a ceny autogazu wzrosły o 1 gr/l.

Najmniejsze zmiany dotyczą autogazu 

W analizie wskazano, że w okresie od początku trzeciej dekady kwietnia ceny benzyny wzrosły o około 30 groszy na litrze, a oleju napędowego o 42 grosze na litrze. Najmniejsze zmiany dotyczyły autogazu, który zdrożał o 6 groszy na litrze.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Z centrum Polski na ukraiński front. "Pana samochód uratował już wiele istnień"

 

"Wydarzeniem tygodnia dla rynku ropy naftowej była propozycja szóstego pakietu sankcji UE wymierzonego w Rosję, w którym zaproponowano całkowitą rezygnację z importu rosyjskiej ropy naftowej i paliw" - napisano w raporcie.

 

Według Refleksu propozycja KE dotycząca embarga na rosyjską ropę naftową nie spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem przez wszystkie kraje UE. Na chwilę obecną jednogłośna akceptacja szóstego pakietu sankcji przez wszystkie kraje UE wydaje się mało prawdopodobna. Najwięcej kontrowersji i dyskusji wzbudziła kwestia embarga na rosyjską ropę naftową

dsk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie