Ambasador Ukrainy w USA: celem jest wyrzucenie rosyjskich żołnierzy z całej Ukrainy, także z Krymu

Świat
Ambasador Ukrainy w USA: celem jest wyrzucenie rosyjskich żołnierzy z całej Ukrainy, także z Krymu
PAP/EPA/OLEG PETRASYUK
Zwycięstwo odniesiemy wtedy, gdy na naszym terytorium nie będzie rosyjskich żołnierzy - mówi ambasador Ukrainy w USA

Ambasador Ukrainy w USA Oksana Markarowa powiedziała, że celem Ukrainy jest wypchnięcie rosyjskich żołnierzy z całego terytorium Ukrainy, łącznie z Krymem i Donbasem - poinformował portal Axios.com.

W dziesiątym tygodniu wojny Ukraina odnosi coraz większe sukcesy, co na początku wojny wydawało się absurdem i coraz bardziej rośnie jej wiara w zwycięstwo.

 

ZOBACZ: Ukraina. Władze: z Mariupola ewakuowano blisko 500 cywilów

 

"Zwycięstwo odniesiemy wtedy, gdy na naszym terytorium nie będzie rosyjskich żołnierzy, gdy przywrócimy integralność i suwerenność, i kiedy będziemy mogli mówić o zbrodniach wojennych. Osiągnięcie tego zwycięstwa będzie jednak trudniejsze, niż mówienie o tym", cytuje Markarową portal. Ambasador powiedziała również, że Ukraina jest pokojowym, suwerennym krajem. Jedyne, czego chcą jej mieszkańcy, to żyć w pokoju we własnych, uznanych przez społeczność międzynarodową granicach. 

Rosjanie straszą konfiskatą ziemi i żywności 

W miejscowości Czernihiwka w obwodzie zaporoskim, na południu Ukrainy, siły okupacyjne grożą mieszkańcom odebraniem ziemi – poinformowały w nocy z czwartku na piątek władze obwodu. W obwodach chersońskim i mikołajowskim Rosjanie rozkradają zapasy żywności.

 

ZOBACZ: Węgry. Viktor Orban: embargo na rosyjskie surowce to bomba atomowa zrzucona na naszą gospodarkę

 

"W Czernihiwce okupanci zmuszają ludzi, by wypełnili do 8 maja formularze o ziemi posiadanej na własność i dzierżawionej. To jest warunek wydania licencji, a w przeciwnym razie grożą odebraniem niewykazanej ziemi" – podała administracja obwodowa w komunikacie na Telegramie. 

dsk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie