Synoptyk IMGW ostrzega: dziś grad wielkości przepiórczych jaj i burze

Polska
Synoptyk IMGW ostrzega: dziś grad wielkości przepiórczych jaj i burze
Pixaby/Jwahl
Grad może uszkodzić auta i przedmioty pozostawione na zewnątrz

Szybko rozwijające się burze z wyładowaniami atmosferycznymi, opady deszczu do 25 l na m kw., grad wielkości przepiórczych jaj. Przed takimi niebezpiecznymi zjawiskami przestrzegł w czwartek synoptyk IMGW Grzegorz Waljewski.

- Niestety dziś będzie dużo niebezpiecznych zjawisk w postaci burz na dużym obszarze kraju. Wydano ostrzeżenia dla woj. śląskiego, dolnośląskiego, opolskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, wielkopolskiego – powiedział meteorolog.

 

Podkreślił, że burze będą miały charakter opadowy, choć porywy wiatru też będą silne - 70 km/h. - Podczas burz może spaść do 25 litrów wody na m kw. oraz grad do 2 cm, czyli wielkości przepiórczych jaj - ocenił.

 

ZOBACZ: Konferencja Darczyńców. Premier: Ukraina potrzebuje 12 ton pomocy humanitarnej codziennie

 

Zwrócił uwagę, że w ostatnich latach coraz częściej są notowane opady dużych kul gradowych. - Co prawda do rekordu jeszcze daleko, bo największa zanotowana gradzina w Polsce miała 14 cm, to jednak jeszcze kiedyś dwucentymetrowe kule gradowe występowały bardzo rzadko w Polsce – dodał Walijewski.

Niebezpieczne zjawiska pogodowe pojawiają się coraz częściej

- Komórki burzowe, czyli chmury o nazwie cumulonimbus, tworzą się bardzo szybko. Dziś w ciągu godziny osiągnęły wysokość ok. 10 km – zaznaczył. To właśnie w takich chmurach tworzą się opady deszczu, gradu i wyładowania atmosferyczne.

 

Niebezpieczne zjawiska atmosferyczne od kilku lat nie są niczym nadzwyczajnym, a wręcz pojawiają się regularnie. Jest to wynikiem zmiany klimatu.

 

ZOBACZ: Mariusz Błaszczak: zdecydowana odpowiedź na działania Rosji była szokującą niespodzianką

 

- W raportach przygotowywanych przez Międzyrządowy Zespół do spraw Zmian Klimatu formułowane są ostrzeżenia, że w wyniku zmian klimatu w Polsce coraz częściej będą się pojawiały upały powyżej 30 st. Celsjusza trwające dłużej niż 5 dni, więcej burz, częściej będą trąby powietrzne" – wskazał. - I to się sprawdza – dodał Walijewski. 

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie