"Dzień Zwycięstwa". Władimir Putin 9 maja może wypowiedzieć Ukrainie wojnę

Świat
"Dzień Zwycięstwa". Władimir Putin 9 maja może wypowiedzieć Ukrainie wojnę
PAP/EPA/ALEXEI DANICHEV
Władimir Putin 9 maja może wypowiedzieć Ukrainie oficjalnie wojnę

Oficjalne wypowiedzenie wojny Ukrainie - to według zachodnich urzędników ruch, jaki może wykonać Władimir Putin, żeby "uczcić" "Dzień Zwycięstwa", który przypada na 9 maja. Prezydent Rosji mógłby wtedy ogłosić powszechną mobilizację. Wśród możliwych scenariuszy jest też m.in. aneksja "ludowych republik".

"Prezydent Rosji Władimir Putin może wypowiedzieć wojnę Ukrainie 9 maja zamiast kontynuować tzw. specjalną operację wojskową" - podaje portal Ukraińska Prawda, powołując się na doniesienia amerykańskich i zachodnich urzędników, z którymi rozmawiał CNN.

 

Eksperci i urzędnicy z całego świata od kilku tygodni podkreślają, że Putin będzie chciał "uczcić" "Dzień Zwycięstwa". Początkowo zakładano, że będzie chciał się pochwalić zdobyczami terytorialnymi, tymczasem rosyjska ofensywa została zatrzymana, a cały ciężar inwazji przerzucono na wschód Ukrainy. 

"Dzień Zwycięstwa" - możliwe scenariusze Putina

Scenariuszy dotyczących tego, co zrobi prezydent Rosji 9 maja, jest kilka. Pierwszy to właśnie oficjalne wypowiedzenie Kijowowi wojny. Ten krok pozwoliłby Putinowi ogłosić powszechną mobilizację i uzupełnić straty poniesione na froncie. Brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace sugerował, że Kreml może sięgnąć po takie rozwiązanie już 1 maja. 

 

ZOBACZ: Ukraiński wywiad o dwóch scenariuszach zakończenia wojny: rozpad Rosji lub zmiana władz

 

Poza tym Putin będzie też mógł ogłosić osiągnięcia militarne np. w postaci przecięcia kontroli nad Mariupolem. Możliwe ma być też ogłoszenie "Chersońskiej Republiki Ludowej". Według innych założeń Rosja wykorzysta tę datę do aneksji tzw. republik ludowych - donieckiej i ługańskiej.

Aneksja tzw. republik ludowych

Ambasador USA przy OBWE Michael Carpenter powiedział w poniedziałek, że Stany Zjednoczone są w posiadaniu raportów wywiadowczych, w których znajdują się założenia o próbie aneksji Ługańska i Doniecka w połowie maja. 

 

Price przekazał: "istnieją powody, by sądzić, że Rosjanie zrobią wszystko, co możliwe, aby wykorzystać" 9 maja do celów propagandowych.

 

- To byłaby wielka ironia losu, gdyby Moskwa wykorzystała okazję do wypowiedzenia wojny w Dniu Zwycięstwa - skwitował spekulacje.

ap/bas / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie