Władysław Kosiniak-Kamysz: Koalicja Polska chce wpisać członkostwo Polski w UE i NATO do konstytucji

Polska
Władysław Kosiniak-Kamysz: Koalicja Polska chce wpisać członkostwo Polski w UE i NATO do konstytucji
PAP/Łukasz Gągulski
Władysław Kosiniak-Kamysz podczas konwencji KP

Koalicja Polska nie jest ugrupowaniem, które mówi "żadnych zmian w konstytucji", ale muszą być spełnione warunki, żeby do tego doszło – podkreślił we wtorek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Wskazał, że aspiracją tej formacji jest wpisanie do konstytucji członkostwa Polski w NATO i UE.

W święto Konstytucji 3 Maja przedstawiciele Koalicji Polskiej złożyli kwiaty na płycie upamiętniającej przysięgę Tadeusza Kościuszki na Rynku Głównym w Krakowie. Podpisali także - Deklarację konstytucyjną - zobowiązując się – jak tłumaczył lider PSL - do przestrzegania, ale też do ewolucji, do naprawy tych obszarów, jakim jest np. wymiar sprawiedliwości, Trybunał Konstytucyjny w momencie, kiedy będziemy współrządzić, kiedy będziemy mieli taką możliwość.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Do Rosji deportowano ponad milion Ukraińców

 

Kosiniak-Kamysz podczas briefingu podkreślił, że Koalicja Polska "nie jest ugrupowaniem, które mówi, że żadnych zmian w konstytucji". - Ale oczywiście muszą być spełnione warunki, żeby do takich zmian doszło - zaznaczył.

Kosniak-Kamysz: Chcemy wzmocnić pozycję Polski w UE i NATO

- Naszą aspiracją na pewno jest, i w obliczu konfliktu zbrojnego na Ukrainie jest to potrzebne jeszcze bardziej, wpisanie członkostwa Polski w NATO i Unii Europejskiej do polskiej konstytucji - wskazał szef ludowców.

 

Jak wskazał, o takiej zmianie mówił trzy lata temu podczas święta Konstytucji prezydent Andrzej Duda. - Więc chcemy przypomnieć też jego słowa i jeszcze raz jego zapytać, czy potwierdza tę deklarację, czy jest dalej gotowy współpracować z różnymi środowiskami, żeby wzmocnić pozycję Polski w Unii Europejskiej i NATO - mówił lider PSL.

 

- Ten rozdział europejski, dotyczący bezpieczeństwa Polski jest na pewno niezwykle potrzebny w obliczu tych zagrożeń, które są na Ukrainie, tak blisko polskiej granicy - jesteśmy stronnictwem, środowiskiem odpowiedzialnym, które ma swoją propozycję - zaznaczył prezes PSL.

bas / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie