Papież Franciszek: cierpię i płaczę myśląc o cierpieniach ludności Ukrainy

Świat
Papież Franciszek: cierpię i płaczę myśląc o cierpieniach ludności Ukrainy
PAP/EPA/FABIO FRUSTACI
Papież Franciszek

- Cierpię i płaczę myśląc o cierpieniach ludności Ukrainy- powiedział w niedzielę papież Franciszek. To, co się tam dzieje nazwał "makabrycznym upadkiem człowieczeństwa". Papież zachęcił wiernych, by w maju odmawiali różaniec w intencji pokoju.

Podczas spotkania z tysiącami wiernych na modlitwie Regina Coeli w Watykanie papież podkreślił: "Myśl kieruję natychmiast ku ukraińskiemu miasto Mariupol, miastu Maryi, barbarzyńsko zbombardowanemu i zniszczonemu".

 

- Także teraz, stąd ponawiam prośbę o utworzenie bezpiecznych korytarzy humanitarnych dla osób, uwięzionych w stalowni w tym mieście- mówił Franciszek. 

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Media: papież Franciszek ponownie ucałował ukraińską flagę

 

Oblężenie Mariupola

Oblężenie Mariupola przez rosyjskie wojska trwa od początku marca. Miasto jest pod ciągłymi ostrzałami i bombardowaniami. Sytuacja mieszkańców jest katastrofalna; według ostrożnych szacunków mogło tam już zginąć ponad 20 tys. osób.

 

W rozległych podziemnych korytarzach i schronach na terenie fabryki Azowstal prawdopodobnie wciąż ukrywa się około 1000 mieszkańców Mariupola. W zakładach bronią się pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej. Podejmowane w ciągu ostatnich dni przez stronę ukraińską próby ewakuacji cywilów z Azowstalu nie przyniosły rezultatu.

pgo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie