Wojna na Ukrainie. SBU: Rosjanie są gotowi dokonywać samookaleczenia, by nie walczyć

Świat
Wojna na Ukrainie. SBU: Rosjanie są gotowi dokonywać samookaleczenia, by nie walczyć
PAP/EPA/OLEG PETRASYUK
Ukraińskie służby przechwyciły rozmowę Rosjan

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) opublikowała w sobotę w komunikatorze Telegram nagranie przechwyconej rozmowy telefonicznej, z której wynika, że rosyjski żołnierz rozważa samookaleczenie się, by wrócić z Ukrainy do domu.

W przechwyconej rozmowie rosyjski żołnierz przyznaje, że jest gotów złamać sobie rękę lub wbić młotkiem odłamek w nogę, aby zamarkować w ten sposób, że został ranny i wrócić do domu, a w dodatku otrzymać finansową rekompensatę.

 

Kobieta, z którą rozmawia sugeruje, że być może powinien strzelić sobie w stopę. Żołnierz tłumaczy jednak, że będzie to oczywiste samookaleczenie się. - Tak nie wolno - dodaje.

Rosja straciła ponad tysiąc czołgów i kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już 1008 czołgów, a także około 23,2 tys. żołnierzy, 2445 pojazdów opancerzonych, 190 samolotów i 155 śmigłowców – poinformował w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

W ciągu ostatniej doby Rosja straciła około 200 żołnierzy, 27 pojazdów opancerzonych, 22 czołgi, sześć samochodów, jeden system artyleryjski, cztery systemy przeciwlotnicze, jeden samolot, cztery drony i jedną sztukę sprzętu specjalnego – zaznaczono w zestawieniu.

 

 

Od 24 lutego do 30 kwietnia siły rosyjskie straciły łącznie 436 systemów artyleryjskich, 151 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 77 systemów przeciwlotniczych, 1701 samochodów, osiem jednostek pływających, 76 cystern z paliwem, 232 bezzałogowe statki powietrzne poziomu operacyjno-taktycznego i cztery mobilne systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu – napisano.

bas / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie