Koronawirus. Polska nie chce już szczepionek na COVID-19

Polska
Koronawirus. Polska nie chce już szczepionek na COVID-19
Polsat News

Nie zapłacimy Pfizerowi za kolejne szczepionki. Odmowa zapłaty może spotkać również Modernę, drugiego największego dostawcę preparatu przeciw COVID-19 dla Polski - informuje w środę "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta podkreśla, że w sumie chodzi o planowane 79 mln dawek za ok. 7 mld zł.

"Rezygnacja z nowych dostaw wiąże się z tym, że do tej pory Polacy przyjęli zaledwie ok. 56 mln zastrzyków. Już teraz w magazynach leży 25 mln niewykorzystanych preparatów, a tempo szczepień spada dramatycznie" - zauważa dziennik.

 

Zaznacza jednocześnie, że Ministerstwo Zdrowia potwierdza zeszłotygodniowe doniesienia gazety, że chcemy zrezygnować z dostaw 67 mln dawek preparatu.

 

ZOBACZ: Druga dawka przypominająca szczepionki przeciw COVID-19 dla seniorów. Jest decyzja ministerstwa

 

"Z naszych informacji wynika, że odmowę przyjęcia szczepionek oraz zapłaty za nie zaraz po Pfizerze (który jest głównym dostawcą szczepionki) może usłyszeć również Moderna" - pisze "DGP".

Możliwe konsekwencje prawne

Dziennik ustalił u tego producenta, że mamy do odebrania jeszcze 12 mln zamówionych preparatów. "To koszt ok. 1 mld zł. Za dostawy od Pfizera musimy zapłacić ok. 6 mld zł (czyli drugie tyle, ile już na nie wydaliśmy)" - wylicza gazeta.

 

Podkreśla również, że odmowa zapłaty i przyjęcia dostaw może się wiązać z konsekwencjami prawnymi.

 

ZOBACZ: NOP-y po szczepieniach. Dane z Funduszu Kompensacyjnego. RPP: wpłynęło 440 wniosków o rekompensaty

 

"Ministerstwo Zdrowia liczy jednak, że w takiej sytuacji dojdzie do przedsądowych polubownych rozwiązań, np. rozłożenia dostaw w czasie. Sprawą zajmowałby się według unijnego prawa sąd w Belgii" - czytamy w "DGP".

dk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie