Wojna w Ukrainie. Prezydent Litwy wzywa Niemcy do dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard

Świat
Wojna w Ukrainie. Prezydent Litwy wzywa Niemcy do dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard
Wikimedia Commons/Augustas Didžgalvis

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda wezwał kanclerza Niemiec Olafa Scholza do dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard, dodając, że Niemcy powinny przyspieszyć dostawy broni do Kijowa - informuje w środę niemiecka grupa medialna "Funke Mediengruppe".

- Nie jestem na miejscu kanclerza Olafa Scholza. Mogę tylko powiedzieć, co ja bym zrobił na jego miejscu: Dostarczyłbym czołgi - powiedział Nauseda.

 

Niemcy zapowiedziały we wtorek pierwszą dostawę ciężkiej broni na Ukrainę, aby pomóc jej odeprzeć rosyjskie ataki. Krok ten nastąpił po tygodniach nacisków w kraju i za granicą, by podjąć takie działania.

 

ZOBACZ: Jesteśmy przygotowani do uniezależnienia się od rosyjskiego gazu

 

- Niezwykle ważne jest, aby Ukraina otrzymała sprzęt wojskowy, którego potrzebuje teraz. Nie jutro czy pojutrze - wtedy może być za późno - powiedział litewski przywódca.

Prezydent Litwy wzywa NATO do obrony powietrznej

Nauseda dodał, że Niemcy zmierzają we właściwym kierunku, ale jeśli chcą być konsekwentne, nie mogą zatrzymać się w połowie drogi.

 

Prezydent Litwy, państwa członkowskiego NATO, wezwał sojusz do przejścia od nadzoru przestrzeni powietrznej do obrony powietrznej, mówiąc, że wojna w Ukrainie pokazała, jak ważne są zdolności obrony powietrznej.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Szef MON: Ukraina potrzebuje ciężkiej broni i obrony powietrznej

 

- W ramach nadzoru przestrzeni powietrznej nasi piloci mogą obecnie jedynie zbierać informacje o naruszeniach przestrzeni powietrznej. Nie ma natomiast rozkazu zestrzelenia wrogich samolotów wojskowych w sytuacji zagrożenia - powiedział litewski prezydent.

mst / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie