Wojna w Ukrainie. Rosjanie grożą kobietom zastrzeleniem dzieci, jeśli nie przekażą informacji

Świat
Wojna w Ukrainie. Rosjanie grożą kobietom zastrzeleniem dzieci, jeśli nie przekażą informacji
PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
Na zdjęciu rodzina w samochodzie z napisem "dzieci"

Żołnierze rosyjscy grożą kobietom w mieście Rubiżne w obwodzie ługańskim zastrzeleniem ich dzieci, jeśli nie przekażą informacji o ukraińskich pozycjach – poinformował we wtorek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na briefingu.

- Straszne rzeczy odbywają się w Rubiżnem. Orki uprowadzają dzieci, a potem zmuszają kobiety, ich matki, żeby poszły na pozycje ukraińskich żołnierzy po jakąś pomoc humanitarną czy produkty, a po powrocie opowiedziały, jak wygląda wyposażenie. Jeśli tego nie zrobią, grożą zastrzeleniem dzieci – oznajmił Hajdaj.

W wyniku rosyjskiej inwazji zginęło już 217 dzieci

Już 217 dzieci zginęło, a ponad 391 zostało rannych na Ukrainie w wyniku agresji Rosji – podała we wtorek ukraińska prokuratura generalna. Minionej doby po bombardowaniu budynków mieszkalnych w obwodzie donieckim od ran zmarło dwoje dzieci w wieku 9 i 13 lat.

 

Bilans nie jest kompletny, ponieważ na terenach objętych działaniami wojennymi, okupowanych lub wyzwolonych liczba ofiar wśród dzieci wciąż jest ustalana – zaznaczono w komunikacie.

Najwięcej dzieci zginęło lub odniosło obrażenia w wyniku rosyjskiej agresji w obwodzie donieckim (127), kijowskim (114) i charkowskim (93) – napisano.

 

Codzienne bombardowania i ostrzał ukraińskich miast i wsi przez wojska rosyjskie uszkodziły również 1508 placówek oświatowych, a 102 z nich zostały całkowicie zniszczone – dodano. 

nb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie