Magdalena Rzeczkowska nową minister finansów

Polska
Magdalena Rzeczkowska nową minister finansów
Polsat News
Minister finansów Magdalena Rzeczkowska

Prezydent Andrzej Duda powołał Magdalenę Rzeczkowską na stanowisko ministra finansów.

- Pani minister, gratuluję i dziękuję. Dziękuję za przyjęcie tej nominacji. Dziękuję za podjęcie tych niezwykle ważnych, ale jednocześnie i trudnych obowiązków w niełatwych czasach - podkreślił prezydent Andrzej Duda, zwracając się do nowej minister finansów.

 

Ale - jak dodał - "zarazem tym samym dziękuję panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za tę propozycję i tę nominację". - Za ten wniosek złożony o powołanie właśnie pani, na ten niezwykle ważny dla Rzeczypospolitej urząd, związany z wielką odpowiedzialnością za sprawy państwowe - powiedział Duda.

"Narastająca skala wydatków, wiele trudności"

Prezydent zwracał uwagę, że nie jest to łatwy czas dla spraw finansowych państwa. - Narastająca skala wydatków, wiele trudności, ale także i wielkie oczekiwania społeczne, ale także i wiele obaw społecznych i konieczność poradzenia sobie z tymi wszystkimi bardzo trudnymi wyzwaniami w sytuacji, kiedy za naszą granicą Rosja zaatakowała Ukrainę, trwa wojna, i do nas jeszcze przybywają ludzie uciekający przed wojną, przed śmiercią - mówił Andrzej Duda.

 

Według niego, w takiej sytuacji "stabilność, pewność ma niezwykle istotne znaczenie". - Ta nominacja to nominacja, którą otrzymuje osoba niezwykle doświadczona. Urzędnik, który zdecydował się przyjąć na siebie tę niezwykle ważną funkcję po przejściu, śmiało można powiedzieć, całej drogi związanej z funkcjonowaniem systemu finansowego państwa w jakimś sensie - podkreślił Duda.

 

- Jeszcze raz chcę pani z całego serca podziękować za podjęcie się tego zadania jako ekspertowi. Trzymam kciuki za panią minister, za powodzenie tej ważnej misji. Nie mam żadnych wątpliwości, że sobie pani minister znakomicie poradzi - zaznaczył prezydent.

 

Stanowisko ministra finansów było nieobsadzone od 9 lutego, kiedy za błędy w Polskim Ładzie zdymisjonowany został Tadeusz Kościński. O przyjęciu wniosku o powołanie Rzeczkowskiej na stanowisko ministra finansów poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Nowa minister finansów. Kim jest Magdalena Rzeczkowska?

Magdalena Rzeczkowska to polska urzędniczka państwowa i prawnik, nadinspektor Służby Celno-Skarbowej, od 2020 sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej.

 

Rzeczkowska w 1998 ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, kształciła się podyplomowo w Centrum Europejskim UW (2001). Związała się zawodowo z administracją państwową. Od 1998 do 2002 zatrudniona w Głównym Urzędzie Ceł, później w Ministerstwie Finansów, gdzie doszła do stanowiska dyrektora Departamentu Ceł. W resorcie zajmowała się m.in. elektronizacją obsługi celnej, dostosowaniem prawa polskiego do unijnego i pracami nad ustawą Prawo celne.

 

3 marca 2020 powołana na stanowisko szefa Krajowej Administracji Skarbowej i sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. 8 kwietnia 2022 mianowana na stopień nadinspektora Służby Celno-Skarbowej.

 

Odznaczona Brązową Odznaką "Zasłużony dla Służby Celnej" (2016) i Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości (2018).

Dymisja ministra finansów za Polski Ład

Stanowisko ministra finansów pozostawało nieobsadzone od 9 lutego, kiedy z rządu został odwołany Tadeusz Kościński, który musiał wziąć odpowiedzialność za błędy popełnione w Polskim Ładzie. Wykonywanie obowiązków ministra finansów przejął wówczas premier Mateusz Morawiecki.

 

Były minister finansów Tadeusz Kościński po odejściu z rządu mówił Interii, że bierze na siebie pełną odpowiedzialność, chociaż nie zawinił: - Umówmy się, polityk nie musi wiedzieć, jaka jest różnica między umową zlecenie, a umową o pracę. Niższe podatki to jakaś koncepcja, ale nie wychodziło tak jak trzeba. Musieliśmy wskazywać, że nie tędy droga - objaśnił Kościński.

msl/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie