Wielka Brytania. Minister obrony: Rosja straciła ok. 15 tys. żołnierzy i ponad 2000 pojazdów

Świat
Wielka Brytania. Minister obrony: Rosja straciła ok. 15 tys. żołnierzy i ponad 2000 pojazdów
PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE/HANDOUT
Rosyjscy żołnierze jadący transporterem podczas ofensywy w obwodzie charkowskim

Rosja w czasie wojny z Ukrainą straciła do tej pory ok. 15 tys. żołnierzy oraz ponad 2000 pojazdów wojskowych - poinformował w poniedziałek brytyjski minister obrony Ben Wallace. Potwierdził też przekazanie Ukrainie pojazdów opancerzonych Stormer.

- Ofensywa, która miała trwać maksymalnie tydzień, trwa już tygodnie - mówił Wallace w Izbie Gmin.

 

Jak przekazał, według brytyjskich ocen, Rosja straciła w wojnie ok. 15 tys. żołnierzy.

 

- Obok ofiar śmiertelnych są straty w sprzęcie i wiele źródeł sugeruje, że w sumie do tej pory ponad 2000 pojazdów opancerzonych zostało zniszczonych lub zdobytych. Obejmuje to co najmniej 530 czołgów, 530 transporterów opancerzonych i 560 bojowych wozów piechoty. Rosja straciła również ponad 60 helikopterów i myśliwców - powiedział.

Wielka Brytania wspiera Ukrainę

Wallace potwierdził również, że Wielka Brytania wyśle Ukrainie niewielką liczbę pojazdów opancerzonych Stormer wyposażonych w wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych Starstreak, a także, że same pociski Starstreak są już używane przez wojska ukraińskie od trzech tygodni.

 

ZOBACZ: Wojna. Materiały wideo ukazujące fałszywy obraz wojny, zyskują masową popularność na TikToku

 

O tym, że Wielka Brytania ma zamiar przekazać Ukrainie pojazdy opancerzone Stormer z zainstalowanymi wyrzutniami pocisków Starstreak informował już w zeszłym tygodniu dziennik "The Sun", a w miniony weekend o pojazdach opancerzonych wspomniał premier Boris Johnson.

 

 

- Mogę teraz ogłosić Izbie, że przekażemy niewielką liczbę pojazdów opancerzonych wyposażonych w wyrzutnie tych pocisków przeciwlotniczych - powiedział Wallace.

nat / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie