Unia Europejska. Pojazdy silnikowe i zabawki na czele listy niebezpiecznych produktów niespożywczych

Biznes
Unia Europejska. Pojazdy silnikowe i zabawki na czele listy niebezpiecznych produktów niespożywczych
Zdjęcie ilustracyjne, fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Zabawki znalazły się na drugim miejscu listy niebezpiecznych produktów niespożywczych

Pojazdy silnikowe i zabawki znalazły się na czele tegorocznej listy niebezpiecznych produktów niespożywczych w UE - wynika ze sprawozdania Komisji Europejskiej. Środki ochrony indywidualnej, takie jak maski ochronne, nadal stanowią znaczną część zgłoszonych produktów.

KE opublikowała roczne sprawozdanie w sprawie Safety Gate, unijnego systemu wczesnego ostrzegania o niebezpiecznych produktach nieżywnościowych. Sprawozdanie to obejmuje ostrzeżenia zgłoszone w 2021 roku oraz związane z nimi działania podjęte przez organy krajowe.

Istota systemu Safety Gate

Po raz pierwszy w tym rocznym sprawozdaniu samochody znalazły się na szczycie listy zgłoszonych produktów, a na drugim miejscu plasują się zabawki. Ponadto w kontekście pandemii COVID-19 środki ochrony indywidualnej, takie jak maski, nadal stanowią znaczną część zgłoszonych produktów.

 

Didier Reynders, komisarz UE ds. sprawiedliwości i konsumentów, powiedział, że ważne jest, aby system Safety Gate był dostosowany do nowego środowiska konsumenckiego.

 

ZOBACZ: W Rybniku powstał mural pochłaniający smog. Start akcji "Czyste, Zielone Miasta"

 

- W ten sposób możemy zagwarantować, że pozostanie on skutecznym narzędziem jednolitego rynku, chroniącym konsumentów w każdych okolicznościach. System ten odegrał istotną rolę w zapewnieniu, by sprzęt wykorzystywany w walce z pandemią spełniał najwyższe standardy - zaznaczył.

Zabawki, samochody i produkty związane z pandemią COVID-19

W 2021 roku organy państw uczestniczących w sieci bezpieczeństwa wymieniły za pośrednictwem systemu 2142 ostrzeżenia. Po raz pierwszy największą liczbę ostrzeżeń zgłoszono w kategorii "pojazdy silnikowe", a kolejne miejsca zajęły "zabawki" oraz "urządzenia i sprzęt elektryczny".

 

Jeżeli chodzi o pojazdy silnikowe, podjęte działania dotyczyły głównie przypadków wycofania z rynku po wykryciu problemów technicznych, podczas gdy w przypadku zabawek skoncentrowano się na obecności niebezpiecznych chemikaliów, a także baterii guzikowych.

 

ZOBACZ: Uwaga na niebezpieczne produkty. Najwięcej skarg jest na... zabawki

 

W związku z trwającą pandemią, działania w zakresie nadzoru obejmowały szereg produktów związanych z COVID-19. Wiele ostrzeżeń dotyczyło środków ochrony indywidualnej, a w szczególności masek. Pięcioma najczęściej zgłaszanymi zagrożeniami były uszkodzenie ciała, chemikalia, pożar, udławienie i porażenie prądem.

 

Ze sprawozdania wynika, że w 2021 roku wzrosło wykorzystanie sieci systemu wczesnego ostrzegania w 30 państwach uczestniczących: UE-27 oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia.

Robot internetowy - nowość od Komisji Europejskiej

KE uruchomiła w poniedziałek nowe narzędzie nadzoru elektronicznego zwane "robotem internetowym". Będzie wspierać organy krajowe w wykrywaniu ofert internetowych związanych z niebezpiecznymi produktami oznaczonymi w systemie Safety Gate. Pozwoli ono zidentyfikować i automatycznie sporządzić wykaz wszystkich takich ofert, umożliwiając organom ustalenie dostawcy i nakazanie skutecznego wycofania tych ofert.

 

Od 2003 roku system Safety Gate umożliwia państwom UE/EOG, Zjednoczonemu Królestwu (Irlandii Północnej) i Komisji Europejskiej szybką wymianę informacji na temat niebezpiecznych produktów nieżywnościowych stanowiących zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów. Dzięki temu możliwe jest wycofanie produktów z rynku.

 

ZOBACZ: Autonomiczne pojazdy Waymo "wjeżdżają" do kolejnego miasta

 

Umowę o współpracy z państwami członkowskimi w celu usuwania niebezpiecznych produktów ze swoich stron internetowych podpisało dotychczas jedenaście internetowych platform handlowych: bol.com, eMAG, Wish.com, AliExpress, Amazon, eBay, Rakuten France, Allegro, Cdiscount, Etsy i Joom. Dostępne jest również najnowsze sprawozdanie z postępu prac dotyczące Product Safety Pledge.

nat/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie