14. emerytury. W 2022 roku wyższy próg dochodowy

Polska
14. emerytury. W 2022 roku wyższy próg dochodowy
Pixabay/adnovak

W poniedziałek 13. emerytura trafi do kolejnych 1,8 mln osób. Kolejna, 14. emerytura, ma być wypłacona jesienią. "Czternastki" mają być przyznane na innych zasadach niż przed rokiem. Rząd przymierza się do podniesienia progu dochodowego, a także do tego, by zwolnić je z podatku.

W poniedziałek dodatkowe świadczenie, czyli tzw. trzynasta emerytura, trafi do kolejnych 1,8 mln osób; kwota wypłat to około 2,4 mld zł – przekazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Tym samym od początku kwietnia do emerytów i rencistów trafi już blisko 11,3 mld zł.

 

Szefowa MRiPS przypomniała, że w sumie w tym roku "trzynastkę" otrzymają wszyscy emeryci i renciści bez względu na dochody, a więc ok. 9,7 mln osób. - To ważne wsparcie. A przypomnę, że w drugiej połowie roku do większości emerytów i rencistów trafi także czternasta emerytura - zaznaczyła Maląg.

14. emerytury na zmienionych zasadach

"Fakt" przypomina, że rząd pierwotnie planował, iż "czternastki" będą tylko jednorazowe. Zmienił jednak zdanie i ogłosił, że "w 2022 r. portfele seniorów zostaną zasilone taką jedną dodatkową wypłatą".

 

ZOBACZ: Ostateczne wyniki wyborów prezydenckich we Francji. Reelekcja Emmanuela Macrona

 

Dziennik wskazuje, że filary planu mają być takie same jak w zeszłym roku: maksymalna "czternastka" wyniesie tyle co minimalna emerytura (1338,44 zł brutto); będzie też obowiązywać próg dochodowy, po przekroczeniu którego świadczenie będzie zmniejszane na zasadzie "złotówka za złotówkę".

 

"Fakt" podaje, że program ma zostać jednak zmodyfikowany. Z ustaleń gazety wynika, że rząd rozważa podniesie progu dochodowego.

1217,98 zł na rękę

"W 2021 r. emeryci i renciści mający do 2900 zł brutto dostawali czternastkę w maksymalnej kwocie, potem była zmniejszana. Teraz próg ma wynieść 3 tys. zł. To sprawi, że prawo do "czternastki" będą mieć seniorzy, których emerytura lub renta nie przekroczy 4338,44 zł brutto" - wyjaśnia.

 

"Fakt" ustalił także, że rozważane jest również zwolnienie czternastek z podatku. Podaje, że "czternastka" bez podatku w maksymalnej kwocie wyniesie 1217,98 zł na rękę.

 

Wypłaty zaplanowano - zdaniem gazety - na październik i listopad.

jo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie