Niemcy. Lider FDP Christian Linder o dostawach broni do Ukrainy: istnieją pewne "ograniczenia"

Świat
Niemcy. Lider FDP Christian Linder o dostawach broni do Ukrainy: istnieją pewne "ograniczenia"
PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Lider FDP Christian Linder, zdj. ilustracyjne

Podczas krajowej konferencji liberalnej partii FDP jej lider Christian Lindner zadeklarował poparcie dla dostaw ciężkiej broni na Ukrainę; zastrzegł jednak, że istnieją pewne "ograniczenia" - informuje portal tygodnika "Spiegel".

- Ukraina musi wygrać tę wojnę i Ukraina wygra tę wojnę - powiedział Lindner na konferencji partyjnej w Berlinie.

 

Lindner zastrzegł jednak, że istnieją "ograniczenia" w dostawach broni: nie mogą one zagrażać "naszemu własnemu bezpieczeństwu", ani "zdolności obronnej terytorium NATO". - To ogranicza nasze możliwości - zauważył.

 

Christian Lindner bronił kanclerza Olafa Scholza przed krytyką jego polityki wobec Ukrainy i zapewniał o swoim poparciu.

 

- Olaf Scholz jest odpowiedzialnym liderem, który dokładnie ocenia sytuację i na tej podstawie podejmuje decyzje – powiedział Lindner. - Kanclerz federalny cieszy się zaufaniem FDP, a także jej grupy parlamentarnej w niemieckim Bundestagu - podkreślił.

Szwajcaria odrzuciła wniosek Niemiec o reeksport amunicji

Szwajcaria odrzuciła wniosek Niemiec o reeksport na Ukrainę szwajcarskiej amunicji do niemieckich wozów bojowych Marder - przekazał szwajcarski tygodnik Sonntagszeitung. Prawo Szwajcarii zabrania reeksportu śmiercionośnej broni do miejsc konfliktów.

 

Bojowe wozy piechoty Marder są produkowane przez niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall, który również wytwarza amunicję w Szwajcarii. Jeden z takich zakładów znajduje się w Zurychu - poinformował Sonntagszeitung.

 

- Wniosek Niemiec o przekazanie szwajcarskiej amunicji został rozpatrzony negatywnie ze względu na neutralność Szwajcarii i obowiązkowe kryteria zawarte w przepisach dotyczących uzbrojenia (zakaz reeksportu broni do stref konfliktów red.) - powiedział rzecznik Sekretariatu Stanu ds. Gospodarczych (SECO) Szwajcarii Fabian Maienfisch.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Niemieckie elity w liście do Scholza wzywają do zaprzestania dostaw broni Ukrainie

 

Zgodnie ze swoim ustawodawstwem Szwajcaria nie zezwala na wywóz uzbrojenia i sprzętu wojskowego, jeśli kraj przeznaczenia jest zaangażowany w wewnętrzny lub międzynarodowy konflikt zbrojny.

 

- Ze względu na czas trwania i intensywność walk między Rosją a Ukrainą, oba kraje powinny zostać uznane za takie państwa (niekwalifikujące się do przyjmowania dostaw broni ze Szwajcarii red.)"- dodał Maienfisch.

 

Wcześniej, w odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę (24 lutego), Szwajcaria postanowiła zerwać z tradycją zachowywania neutralności i przyłączyła się do sankcji Unii Europejskiej przeciwko Rosji i Białorusi.

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie