Premierzy Polski i Ukrainy spotkali się w Krakowie. "Podpisaliśmy memorandum o współpracy"

Polska
Premierzy Polski i Ukrainy spotkali się w Krakowie. "Podpisaliśmy memorandum o współpracy"
Telegram/Denys Szmyhal

Premierzy Polski i Ukrainy Mateusz Morawiecki i Denys Szmyhal spotkali się w sobotę w Krakowie. Obaj zgodzili się, że sankcje nałożone dotychczas na Rosję są zdecydowanie niewystarczające - przekazał szef polskiego rządu. - Podpisaliśmy memorandum o współpracy przy eksporcie i imporcie towarów ukraińskich - dodał.

"Potrzebne są nowe sankcje, które naprawdę złapią w gorset gospodarkę rosyjską i nie pozwolą jej finansować wojny. Dlatego razem apelujemy do całego wolnego świata o jak najszybsze embargo na ropę, gaz i na węgiel" – napisał w mediach społecznosciowych Morawiecki relacjonując sobotnie spotkanie.

 

- Ukraina (...) to jeden z głównych eksporterów zboża. Aby to zboże mogło być eksportowane, trzeba mieć środki transportu. Właśnie dlatego, aby zboże mogło być eksportowane na cały świat, na Bliski Wschód, podpisaliśmy dzisiaj memorandum o współpracy - można powiedzieć generalnie o współpracy przy eksporcie i imporcie, eksporcie towarów ukraińskich do wszystkich innych krajów – powiedział Morawiecki podczas wspólnego wystąpienia z premierem Ukrainy, które wyemitowano w sobotę wieczorem.

 

Na tej współpracy, jak zaznaczył, będą mogły skorzystać polskie i ukraińskie firmy. - Chcemy razem budować przyszłość gospodarczą – zaznaczył.

Szmyhal: Tę współpracę należy wzmocnić 

"Spotkałem się z wielkim przyjacielem Polski, premierem Mateuszem Morawieckim. (...) Po rosyjskiej inwazji na nasz kraj Polska stała się kluczowym centrum logistycznym, przez które napływa pomoc dla Ukrainy. Szczególnie dynamicznie rozwija się nasza współpraca w sferze transportu kolejowego. Tę współpracę należy dodatkowo wzmocnić" - przekazał Szmyhal.

 

W liście intencyjnym zapowiedziano utworzenie wspólnego polsko-ukraińskiego przedsiębiorstwa logistycznego.

 

"W ten sposób znacząco zwiększymy wielkość ukraińskiego eksportu na rynki państw Unii Europejskiej i światowe przez Europę" - ocenił Szmyhal.

 

 

zdr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie