Ukraina. Doradca prezydenta: Rosja zabija Ukraińców bronią otrzymaną od Francji w 2015 roku

Świat
Ukraina. Doradca prezydenta: Rosja zabija Ukraińców bronią otrzymaną od Francji w 2015 roku
PAP/EPA/OLEG PETRASYUK
Zniszczenia w miejscowości Horenka

Doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak zamieścił w piątek na Twitterze nagranie, z którego wynika, że Rosjanie używają na Ukrainie broni, którą dostali od Francji, mimo obowiązujących od 2015 roku sankcji.

"Maleńki samochód francuskiej marki. Rodzina próbowała nim uciec, ale została zabita przez rosyjskich morderców. Zabita, jak zostało udowodnione, francuską bronią sprzedaną z obejściem sankcji w 2015 roku. Każdy w UE, który próbuje podlizywać się Rosji, musi zobaczyć efekt swoich działań" - napisał Podolak w opisie filmiku, który analizuje śmierć cywilów.

Francuska firma sprzedała Rosji technologię i komponenty 

Jak wynika z informacji podanych w nagraniu auto marki Renault zostało ostrzelane z bojowego wozu piechoty BMD-4, który później został zdobyty przez ukraińskich żołnierzy. Okazało się, że pojazdy tego typu trafiły na wyposażenie rosyjskiej armii w latach 2015-2016, czyli po nałożeniu embarga na eksport do Rosji technologii wojskowych.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosjanie ostrzelali szpital rakietami Uragan

 

Mimo to, jak twierdzi narrator z nagrania, francuska firma Thales miała sprzedać Rosji komponenty i technologię niezbędną do produkcji BMD-4, który był montowany w Wołogdzie na licencji.

dsk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie