Groźba masowych odwołań lotów. PAŻP: trwa spotkanie ze związkowymi kontrolerami ruchu lotniczego

Biznes
Groźba masowych odwołań lotów. PAŻP: trwa spotkanie ze związkowymi kontrolerami ruchu lotniczego
Polsat News
Możliwe masowe odwołania lotów na polskich lotniskach

Około godziny 11 rozpoczęło się spotkanie PAŻP z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Jeśli strony nie dojdą do konsensusu, Eurocontrol może zdecydować o wprowadzenie tzw. planu "massive cancellations". Konsekwencją tej decyzji będą liczne, poważne utrudnienia w podróżach samolotami od 1 maja. Na ten moment nie ma znaczących opóźnień w startach i lądowaniach.

Spotkanie się rozpoczęło - rozmowy są w toku

Ok. godz. 11 rozpoczęło się spotkanie kierownictwa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego na rozmowy - poinformowała w piątek  rzeczniczka PAŻP Agata Król.

 

Wcześniej rzeczniczka Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) przekazała , że związkowcy zostali zaproszeni przez kierownictwo PAŻP na godz. 9.

 

ZOBACZ: Oto pierwszy w historii latający lotniskowiec

 

Od kilkunastu dni toczą się negocjacje kierownictwa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego.

 

PAŻP jest jedyną w kraju instytucją szkolącą i zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego. Pełnią oni służbę przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. 

Zmiana warunków płacowych przyczyną sporu

Stołeczny port od kilkunastu dni odnotowuje opóźnienia w przylotach i odlotach samolotów z powodu problemów w obsadzie stanowisk kontrolerskich w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP). Kierownictwa Agencji od kilkunastu dni prowadzi negocjacje z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ZZ KRL). Związkowcy nie zgadzają się na nowe zasady wynagradzania w PAŻP.

 

ZOBACZ: Lubuskie. Niebezpieczna zabawa młodych ludzi na wiadukcie nad trasą ekspresową S3

 

Jak powiedział podczas posiedzenia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, "podstawą sporu pomiędzy kontrolerami ruchu lotniczego a pracodawcą są zmienione warunki płacowe wprowadzone nowym regulaminem wynagradzania PAŻP, w związku z trudną sytuacją finansową Agencji i całej branży lotniczej, będącej efektem pandemii".

Nadzieja na porozumienie i brak znaczących opóźnień

- Z nadzieją czekamy na wyniki rozmów władz Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej ze stroną związkową. Liczymy na dobrą wolę i odpowiedzialność po obu stronach stołu negocjacyjnego i liczymy na szybkie rozwiązanie tej sytuacji - podkreśliła Dermont.

 

ZOBACZ: Zaćmienie Słońca na Marsie. NASA opublikowała nagranie

 

Rzeczniczka lotniska wcześniej informowała, że służby na bieżąco monitorują sytuację w porcie w związku z trwającymi opóźnieniami w startach i lądowaniach samolotów ze stołecznego portu. Jak mówiła, "powstała ona niezależnie od zarządzającego portem, a lotnisko stara się, aby ruch był płynny i sytuacja jak najmniej uciążliwa dla pasażerów". Obecnie opóźnienia w granicach 20 minut

Plan massive cancellations

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson przekazał, że w piątek, o godz. 10. Eurocontrol, czyli Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej, podejmie decyzję dotyczącą dalszego funkcjonowania polskiej przestrzeni powietrznej. 

 

- Komisja Europejska, Eurocontrol nie mogą już dłużej czekać. I o godz. 10.00 zostanie podjęta decyzja o tzw. procesie massive cancellations (masowe odwołania) - powiedział Samson. Jak dodał, Eurocontrol "może podjąć decyzję o tym, że pewne obszary fizyczne przestrzeni nad naszym krajem mogą być przeniesione w nadzór innych agencji ruchu lotniczego". - I jest to zgodne z przepisami europejskimi - mówił. - Chcielibyśmy tego uniknąć, to nie jest rozwiązanie dobre dla Polski - zaznaczył.

 

ZOBACZ: Mazowieckie. Rozbój na obywatelce Ukrainy. 46-latek groził jej przedmiotem przypominającym broń

 

Wyjaśnił, że plan "massive cancellations", jeśli zostanie przez Eurocontrol uruchomiony, to wejdzie w życie z dniem 1 maja. - Ten proces nie następuje w ciągu 24 godzin, tylko musi być przygotowany z wyprzedzeniem i dlatego potrzebny jest ten tydzień i dlatego ten termin jest jutro wyznaczony - powiedział.

 

W związku z decyzją Eurocontrolu "Komisja Europejska może zdecydować o masowych odwołaniach lotów nad Polską" - pisze w oświadczeniu Ogólnopolski Związek Zawodowy Służb Ruchu Lotniczego.

Negocjacje dopiero po decyzji KE?

Prezes Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego Maciej Sosnowski powiedział, że kontrolerzy są gotowi do ciągłych rozmów. Zgodnie ze środowym wspólnym komunikatem po spotkaniu przedstawicieli PAŻP oraz ZZKRL, kontynuację rozmów zaplanowano najpóźniej w poniedziałek.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Ukraińska armia odparła dwa ataki Rosjan na południu kraju

 

- To PAŻP zaproponował spotkanie w poniedziałek o godzinie 12:00. My jesteśmy gotowi na spotkanie w piątek, a nie dopiero w poniedziałek - zapewnił Sosnowski. Dodał, że propozycja pracodawcy ze środy to de facto gorsze warunki, niż te które zostały odrzucone. Zaznaczył, zwracając się do kierownictwa PAŻP, że kontrolerzy nie strajkują. - Wy nas zwolniliście, my przedstawiliśmy w geście dobrej woli chęć powrotu, ale nie na dotychczasowych, ani tym bardziej gorszych warunkach - dodał.

 

 

Szefowa PAŻP Anita Oleksiak podkreśliła, że czeka na propozycję strony społecznej, aby kontynuować rozmowy. W odpowiedzi związkowcy zadeklarowali się, że w czwartek, do końca dnia przekażą kierownictwu swoje propozycje i warunki.

Oświadczenie Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego

"Pomimo wywieranej na nas presji i rozumiejąc zaniepokojenie opinii publicznej, nie zrezygnujemy z odbudowania bezpieczeństwa na polskim niebie. Mamy nadzieję na porozumienie tak szybko, jak to będzie tylko możliwe, po naszej stronie jest pełna gotowość do konstruktywnej i merytorycznej współpracy" - napisali związkowcy w oświadczeniu.

 

ZOBACZ: Czym są drony Phoenix Ghost? USA produkują je specjalnie dla Ukrainy

 

Jak wskazali, "konflikt nie opiera się na kwestii kupienia nas i tylko finansach". "Kluczem jest odbudowanie instytucji z wysoką kulturą bezpieczeństwa zarówno dla pracujących w niej, jak i tych, dla których ta instytucja pracuje".

Czego dotyczą negocjacje?

W oświadczeniu przypomnieli, że negocjacje z kierownictwem PAŻP dotyczą: bezpieczeństwa - 24 punkty w tym kwestie m.in. SPO (Single Person Operations); regulaminu pracy; regulaminu wynagradzania - przejrzystej siatki płac, obiektywnych i adekwatnych do odpowiedzialności zasad wynagradzania; wycofania niezgodnych z polskim prawem zarządzeń byłego p.o. prezesa Agencji; przywrócenia do pracy - chodzi o niesłusznie zwolnionych kontrolerów; pociągnięcia do odpowiedzialności wszystkich, których działania lub zaniechania doprowadziły do obecnego kryzysu bezpieczeństwa oraz przywrócenia etosu pracy - chodzi o przyjęcie kodeksu etyki, który będzie chronił sygnalistów i skutecznie zapobiegał mobbingowi.

 

 

 

nat/Interia/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie