Kirgistan. Symbole rosyjskiej agresji niemile widziane na obchodach Dnia Zwycięstwa

Świat
Kirgistan. Symbole rosyjskiej agresji niemile widziane na obchodach Dnia Zwycięstwa
Facebook/Генеральний штаб ЗСУ

Komitet Bezpieczeństwa Narodowego Kirgistanu wezwał obywateli, by zrezygnowali z symboli rosyjskiej agresji na Ukrainę podczas obchodów 9 maja, upamiętniających zakończenie II wojny światowej. Chodzi o litery "Z" i "V" używane przez Rosjan w czasie inwazji.

Jak informuje w piątek Radio Swoboda, Komitet Bezpieczeństwa ostrzegł, że za "działania w celu rozniecania waśni na tle narodowościowym" grozi odpowiedzialność karna.

 

W tym roku nie będzie w Kirgistanie defilady wojskowej z okazji 9 maja. Ministerstwo obrony zapowiedziało, że w centrum Biszkeku odbędzie się uroczysty przemarsz wojsk garnizonu stolicy. Planowane są także imprezy wojskowo-patriotyczne.

 

Spośród państw byłego ZSRR Mołdawia oficjalnie zabroniła używania w miejscach publicznych liter "Z" i "V" stosowanych jako symbole rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

"Rosja chce zademonstrować osiągnięcie znaczącego sukcesu przed 9 maja"

Jak podało brytyjskie Ministerstwo Obrony, Rosja zapewne zintensyfikuje działania militarne we wschodniej Ukrainie, ponieważ chce zademonstrować osiągnięcie znaczącego sukcesu przed 9 maja, kiedy obchodzony jest tam Dzień Zwycięstwa.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Ukraińska armia odparła dwa ataki Rosjan na południu kraju

 

"Rosja prawdopodobnie pragnie zademonstrować znaczące sukcesy przed dorocznymi obchodami Dnia Zwycięstwa 9 maja. Może to wpłynąć na szybkość i siłę prowadzenia przez nią operacji w okresie poprzedzającym tę datę. Siły rosyjskie posuwają się obecnie z rejonów postoju w Donbasie w kierunku Kramatorska, który nadal cierpi z powodu ciągłych ataków rakietowych. Utrzymuje się wysoki poziom rosyjskiej aktywności powietrznej, ponieważ Rosja stara się zapewnić bliskie wsparcie lotnicze dla swojej ofensywy we wschodniej Ukrainie, aby stłumić i zniszczyć ukraińskie zdolności obrony powietrznej" - podano w aktualizacji wywiadowczej.

mst/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie