Unia Europejska nakłada sankcje na dwóch biznesmenów. Podważali integralność terytorialną Ukrainy

Świat
Unia Europejska nakłada sankcje na dwóch biznesmenów. Podważali integralność terytorialną Ukrainy
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay/Pexels
Unijne sankcje dotyczą obecnie 1093 osób i 80 podmiotów

Unia Europejska objęła sankcjami dwie kolejne osoby za ich rolę w podważaniu integralności terytorialnej, suwerenności i niepodległości Ukrainy. Są to dwaj biznesmani, z których jeden jest założycielem i nieoficjalnym szefem najemniczej Grupy Wagnera.

Serhij Kurczenko to obywatel Ukrainy, który m.in. przejął kontrolę nad kilkoma dużymi zakładami metalurgicznymi, chemicznymi i energetycznymi na terenach zajętych przez prorosyjskich separatystów. Jest także właścicielem największego składu ropy naftowej na zaanektowanym przez Rosję Półwyspie Krymskim.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosjanie chcieli zabić wszystkich jeńców w rejonie Popasny

 

Jewgienij Prigożyn jest prominentnym rosyjskim biznesmenem blisko związanym z prezydentem Władimirem Putinem i rosyjskim resortem obrony. Jest założycielem i nieoficjalnym szefem Grupy Wagnera, rosyjskiej jednostki wojskowej bez osobowości prawnej, odpowiedzialnej za wysyłanie najemników m.in. na Ukrainę. Niektóre z jego firm korzystały z dużych kontraktów publicznych z rosyjskim ministerstwem obrony po aneksji Krymu w 2014 roku i okupacji wschodniej Ukrainy przez wspieranych przez Rosję separatystów.

Unia objęła sankcjami ponad tysiąc osób

Unia Europejska nie uznaje nielegalnej aneksji Krymu i Sewastopola przez Federację Rosyjską i nadal potępia łamanie przez Rosję prawa międzynarodowego. Ponadto UE niezmiennie popiera integralność terytorialną, suwerenność i niepodległość Ukrainy.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Austria niemal całkowicie zastąpiła rosyjską ropę dostawami m.in. z Kazachstanu

 

Unijne sankcje dotyczące podważania integralności terytorialnej Ukrainy dotyczą obecnie 1093 osób i 80 podmiotów. Osoby te i podmioty podlegają zamrożeniu aktywów, w tym zakazowi udostępniania im środków finansowych, a ponadto osoby te podlegają zakazowi wjazdu do UE lub przejazdu przez UE.

 

Unia Europejska domaga się od Rosji natychmiastowego zaprzestania inwazji na Ukrainę, natychmiastowego i bezwarunkowego wycofania wszelkich sił i sprzętu wojskowego z całego terytorium Ukrainy oraz pełnego poszanowania integralności terytorialnej, suwerenności i niepodległości Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową.

dsk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie