Strajk generalny Polregio. Związkowcy: 16 maja pociągi nie wyjadą na tory

Polska
Strajk generalny Polregio. Związkowcy: 16 maja pociągi nie wyjadą na tory
Twitter/POLREGIO
16 maja kolejarze z Polregio zapowiadają strajk generalny

We wszystkich zakładach spółki Polregio, poza centralą, 16 maja tego roku zostanie przeprowadzony strajk generalny - poinformował w czwartkowym komunikacie Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Polregio.

"W dniu dzisiejszym Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Polregio SA informuje, że z uwagi na brak jakichkolwiek propozycji ze strony właścicieli - Agencji Rozwoju Przemysłu, Konwentu Marszałków Województw RP jak i Zarządu Polregio oraz woli negocjacji rozwiązania problemu, w dniu 16.05. 2022 r. od godz. 0.01 we wszystkich zakładach spółki oprócz centrali zostanie przeprowadzony strajk generalny" - napisano w komunikacie.

 

ZOBACZ: Protest w Polregio. Przewoźnik odwołuje pociągi. Marszałek Kujaw i Pomorza apeluje do rządu o pomoc

 

Jak zaznaczył prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce Leszek Miętek, udział w strajku nie jest przymusowy, w związku z czym każdy z nich będzie indywidualnie podejmował decyzję o udziale w proteście.

 

- W referendum prawie 100 proc. opowiedziało się za strajkiem. W związku z tym jestem przekonany, że wszyscy pracownicy do niego przystąpią, czego efektem będzie unieruchomienie całej spółki - powiedział.

Zarząd spółki chce uniknąć strajku

Rzeczniczka Polregio Aleksandra Baldys powiedziała, że zarząd spółki cały czas zabiega o podwyżki dla pracowników i o to, by do strajku nie doszło. Zaznaczyła jednocześnie, że zarząd liczył się z możliwością ogłoszenia strajku.

 

Wcześniej w czwartek rzeczniczka poinformowała, że zarząd Polregio zaproponował podniesienie wynagrodzenia zasadniczego o 400 złotych od 1 stycznia 2022 r. oraz 500 złotych jednorazowej gratyfikacji, przy czym wypłata tych środków byłaby uwarunkowana podpisaniem aneksów do umów z marszałkami wszystkich województw.

 

ZOBACZ: Węgry. Policja: kilka osób zginęło w zderzeniu pociągu z samochodem

 

Wyjaśnia, że uzyskanie finansowania wiąże się z koniecznością renegocjacji planów finansowych do umów PSC (Public Service Contract) z marszałkami województw, czyli organizatorów kolejowych przewozów pasażerskich w regionach, którzy są jednocześnie udziałowcami Polregio.

Związkowcy chcą 700 zł podwyżki 

Baldys mówiła też, że w ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie mediacyjne zarządu spółki ze związkami zawodowymi w Polregio w sprawie sporu zbiorowego, ale wobec braku możliwości zawarcia porozumienia płacowego, zakończyło się ono podpisaniem protokołu rozbieżności.

 

ZOBACZ: Czechy. Pociąg jeździł bez żadnej kontroli. Maszynista był w toalecie

 

Według rzeczniczki związki zawodowe w spółce domagają się podwyżki wynagrodzeń o 700 zł z wyrównaniem od 1 grudnia 2021 r. Zarząd Polregio informuje, że podwyżka w oczekiwanej przez związki zawodowe wysokości, to roczny koszt ok. 124 mln zł. W opinii kierownictwa spółki oznaczało by to stratę finansową dla Polregio i utratę rentowności.

dsk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie