Przeciwdziałanie zmianie klimatu. Trwa Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2022

Polska
Przeciwdziałanie zmianie klimatu. Trwa Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2022
Materiały prasowe
Trwa Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2022. Debaty odbywają się w budynkach Uniwersytetu Warszawskiego

Dyskusja na temat bezpiecznej przyszłości energetycznej Europy zapoczatkowała Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2022, który wystartował 20 kwietnia w Warszawie i potrwa i potrwa do najbliższego piątku.

Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2022 odbywa się w formule hybrydowej. Debaty nadawane na żywo ze studia telewizyjnego w Warszawie można śledzić w internecie. Wydarzenie trwa trzy dni i zaczęło się 20 kwietnia o godz. 9.20. Agendę wydarzenia można znaleźć na stronie TOGETAIR 2022.


Organizatorem Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022 jest Fundacja Czyste Powietrze oraz Fundacja Pozytywnych Idei.

"Neutralność klimatyczna"

Pierwszy dzień wydarzenia odbywał się pod hasłem "Neutralności klimatycznej". Polscy i zagraniczni eksperci wzięli udziała w dziesięciu debatach. Ciężar dyskusji siłą rzeczy wyznaczyła sytuacja geopolityczna. I tak eksperci rozmawiali o konsekwencjach rosyjskiej agresji dla dynamiki osiągania celów klimatycznych UE oraz możliwościach rozwoju technologii wodorowych, co mogłoby doprowadzić do uniezależnienia Europy od rosyjskiego gazu.

 

Szukali  też odpowiedzi na pytania, czy jesteśmy skazani na wysokie ceny energii, czy panele fotowoltaiczne i wiatraki to przyszłość OZE oraz jak sięgnąć po odnawialne zasoby ziemi?


Wśród tematów poruszanych pierwszego dnia były także te dotyczące przeciwdziałania zmianom klimatu; rozwoju energii jądrowej; inteligentnych systemów magazynowania, przesyłu i dystrybucji energii oraz morskich elektrowni wiatrowych.

"Ekogospodarka XXI wieku"

Kolejny dzień tego wyjątkowego wydarzenia upłynął pod hasłem "Ekogospodarka XXI wieku", a rozpoczął go panel "Europejska zeroemisyjna gospodarka" z udziałem zagranicznych ekspertów.


Specjaliści rozmawiajli także na temat tego, jak biznes może wykorzystać politykę klimatyczną, czy kolej ma szansę stać się transportem przyszłości, czy ostatnich podwyżek opłat za wywóz odpadów można było uniknąć oraz jak nie utonąć w morzu opakowań jednorazowych.
Wśród poruszanych kwestii znalazło się także: zielone budownictwo oraz zeroemisyjna mobilność.

"Partnerstwo dla klimatu"

Ostatni dzień TOGETAIR 2022 upłynie pod hasłem "Partnerstwo dla klimatu". Eksperci z polski i zagranicy zastanowią się, co dla klimatu mogą zrobić poszczególne regiony UE, samorządy, media oraz biznes. Debaty można śledzić na żywo na stronie głównej Wirtualnej Polski.
Tradycyjnie już, kolejny, ostatni dzień wydarzenia, rozpocznie panel międzynarodowy. Tym razem eksperci z całej Europy zastanowią się nad możliwościami współpracy transgranicznej dla ziemi.


Tego dnia – podobnie jak w dwóch poprzednich – czeka nas dziesięć debat. Paneliści będą dyskutować na temat tego, czy zrównoważony rozwój dla środowiska jest konsekwentną strategią czy PR-owym sloganem oraz jak skutecznie zadbać o czyste powietrze.


W agendzie na ten dzień znajdują się także dyskusje na temat ekologicznej żywności, gospodarki obiegu zamkniętego, zrównoważonego rolnictwa XXI wieku, finansowania zielonych technologii i transformacji energetycznej oraz ESG.

red
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie