Afganistan. Zamach na meczet. 10 osób nie żyje, kilkadziesiąt jest rannych

Świat
Afganistan. Zamach na meczet. 10 osób nie żyje, kilkadziesiąt jest rannych
Reuters
Dwa dni wcześniej - we wtorek - w tej samej okolicy doszło do szeregu eksplozji w szkołach

Co najmniej 10 osób zginęło, a 40 zostało rannych w wyniku zamachu bombowego na szyicki meczet w mieście Mazar-i-Szarif na północy Afganistanu - poinformowała w czwartek agencja Associated Press, powołując się na dyrektora miejscowego szpitala.

Wcześniej w czwartek agencja Associated Press przekazała, że co najmniej dwoje dzieci odniosło obrażenia w wyniku wybuchu bomby w stolicy Afganistanu Kabulu. Według rzecznika kabulskiej policji Chalida Zadrana atak miał miejsce w szyickiej części miasta.

 

Dwa dni wcześniej w tej samej okolicy doszło do szeregu eksplozji w szkołach. W wyniku zamachów zginęło co najmniej sześć osób, głównie dzieci, a 17 zostało rannych.

 

ZOBACZ: Zamach w Tel Awiwie. Dwie osoby zginęły, osiem jest rannych

 

Poprzednie tego rodzaju ataki terrorystyczne (wymierzone w instytucje edukacyjne - red.) w Afganistanie były przeprowadzane przez skonfliktowany z talibami lokalny odłam Państwa Islamskiego (IS), tzw. Prowincję Chorasan. W maju 2021 roku, trzy miesiące przed opanowaniem Kabulu przez talibów, ponad 60 dzieci zginęło w zamachu przeprowadzonym przez to ugrupowanie w szyickiej części stolicy.

 

Liczące ponad pół miliona mieszkańców (głównie narodowości tadżyckiej) Mazar-i-Szarif to największe miasto w północnym Afganistanie.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie