Szefowa MSZ Niemiec Baerbock: NATO będzie musiało zwiększyć obecność w krajach bałtyckich i w Polsce

Świat
Szefowa MSZ Niemiec Baerbock: NATO będzie musiało zwiększyć obecność w krajach bałtyckich i w Polsce
PAP/EPA/TOMS KALNINS
Szefowa dyplomacji Niemiec Annalena Baerbock

NATO będzie musiało zwiększyć swą obecność w krajach bałtyckich i w Polsce, aby odpowiedzieć na rosyjskie zagrożenie - oświadczyła w środę w Rydze minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock po spotkaniu ze swoimi odpowiednikami z Litwy, Łotwy i Estonii. Wcześniej niemiecka dyplomatka poinformowała, że "Niemcy zaprzestaną importu ropy naftowej z Rosji do końca roku".

- Tak, Niemcy całkowicie wycofują się z importu rosyjskiej energii - powiedziała Baerbock, którą cytuje agencja Reutera.

 

- Do lata zmniejszymy o połowę zużycie (rosyjskiej) ropy naftowej, a do końca roku osiągniemy poziom 0, a potem dojdzie gaz – oświadczyła szefowa niemieckiej dyplomacji.

 

ZOBACZ: Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto: Węgry nie poprą sankcji na ropę naftową i gaz z Rosji

 

Francuski minister gospodarki Bruno Le Maire oświadczył we wtorek, że trwają prace nad embargiem na import rosyjskiej ropy naftowej do Unii Europejskiej.

Baerbock: NATO będzie musiało zwiększyć swą obecność w krajach bałtyckich i w Polsce

NATO będzie musiało zwiększyć swą obecność w krajach bałtyckich i w Polsce, aby odpowiedzieć na rosyjskie zagrożenie - oświadczyła w środę w Rydze minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock po spotkaniu ze swoimi odpowiednikami z Litwy, Łotwy i Estonii.

 

- W przyszłości nie wystarczy już minimalna obecność wojskowa w krajach bałtyckich i w Polsce - powiedziała szefowa niemieckiej dyplomacji na wspólnej konferencji prasowej z ministrami spraw zagranicznych krajów bałtyckich.

 

- Wzmocnienie naszych wojsk we wschodniej części Sojuszu musi mieć perspektywę długoterminową - dodała.

 

Szef MSZ Łotwy: Europa powinna jeszcze bardziej ograniczyć handel z Rosją

Europa jeszcze bardziej powinna ograniczyć handel z Rosją po jej inwazji na Ukrainę, w tym import energii – oświadczył w środę minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkevics po spotkaniu w Rydze z szefami dyplomacji państw bałtyckich i niemiecką minister Annaleną Baerbock.

 

ZOBACZ: Sejm: za łamanie zakazu importu węgla mogą grozić kary pozbawienia wolności

 

- Musimy być świadomi, że Rosja nie uspokoi się jeszcze przez jakiś czas, nawet po agresji wojskowej na Ukrainie będzie nadal zachowywać się wrogo - powiedział Edgars Rinkevics. - Musimy ponownie przemyśleć naszą współpracę z Ukrainą i maksymalnie ograniczyć więzi handlowe z Rosją. Dotyczy to również sektora energetycznego - powiedział Rinkevics.

 

Agencja BNS poinformowała, że Baerbock przyznała po spotkaniu z kolegami z państw bałtyckich, że Berlin nie słuchał w wystarczającym stopniu państw regionu, które wielokrotnie ostrzegały przed rosyjskim zagrożeniem. - Nie wysłuchaliśmy was wystarczająco, gdy dzieliliście się swoimi obawami - powiedziała Baerbock. Zapowiedziała też, że Niemcy zaprzestaną importu ropy naftowej z Rosji do końca 2022 roku.

aml / PAP / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie