Wojna na Ukrainie. Joe Biden: Zakażemy importu owoców morza, alkoholu i diamentów z Rosji

Biznes
Wojna na Ukrainie. Joe Biden: Zakażemy importu owoców morza, alkoholu i diamentów z Rosji
PAP/EPA/Yuri Gripas / POOL
Prezydent USA Joe Biden

Prezydent USA Joe Biden przekazał, że Stany Zjednoczone wraz z Unią Europejską i państwami G7 zawieszą normalne stosunki handlowe z Rosją, odbierając jej status preferowanego partnera handlowego (MFN). Dodał, że Rosja nie będzie mogła korzystać z pożyczek MFW i Banku Światowego, oraz zapowiedział zakaz importu rosyjskiego alkoholu, diamentów i owoców morza. Nowe sankcje ogłosiła również Kanada.

Biden podkreślił, że każde z państw uczyni ten krok w piątek, a w przypadku USA ruch ten został uzgodniony z Kongresem.

Według dziennika "Wall Street Journal" oznaczać to będzie znacznie podwyższenie ceł na produkty z Rosji do poziomu tych nakładanych na produkty z Korei Północnej i Kuby.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Ukraińskie ministerstwo: okupanci porwali mera miasta Melitopol

 

Poza podwyższeniem ceł Biden ma podpisać zarządzenie wykonawcze zakazujące importu produktów "flagowych" sektorów rosyjskiej gospodarki - wymienił przy tym owoce morza (w tym kawior), alkohol oraz diamenty. Dalsze sankcje mają odebrać Rosji możliwości uzyskania pożyczek z Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz objąć kolejnych oligarchów, w tym bliskiego Putinowi Jurija Kowalczuka.

Kogo obejmą sankcje?

"Departament Skarbu kontynuuje pociąganie do odpowiedzialności rosyjskich oficjeli za ich uczestnictwo w nieusprawiedliwionej i niesprowokowanej wojnie Putina" - oznajmiła szefowa resortu finansów Janet Yellen w wydanym komunikacie.

 

Do rosnącej listy osób objętych sankcjami ministerstwo dodało w piątek m.in. Tatianę Nawkę, żonę rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, a także jego dzieci, Lizę i Nikołaja. Liza Pieskowa jest znana z działalności na Instagramie, gdzie często pokazywała swoje luksusowe życie. Była też stażystką w Parlamencie Europejskim, pracując dla Aymerica Chapraude'a, byłego posła Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen. Nikołaj pracował m.in. dla telewizji Russia Today. Sankcje oznaczają zamrożenie ich majątku znajdującego pod jurysdykcją USA.

 

Resort ogłosił też zajęcie luksusowego jachtu oraz prywatnego Airbusa A319 należących do oligarchy Wiktora Wekselberga, który na listę sankcji trafił już w 2018 r. Aktywa wyceniane są na 180 mln dolarów. Dodatkowo sankcjami objęto również cały zarząd drugiego największego rosyjskiego banku, WTB, a także 12 posłów Dumy Państwowej, w tym przewodniczącego Wiaczesława Wołodina oraz lidera komunistów Giennadija Ziuganowa.

 

Resort wprowadził ponadto dodatkowe przepisy utrudniające omijanie sankcji za pomocą walut wirtualnych.

Biden: Rosja zapłaci wysoką cenę, jeśli użyje broni chemicznej

- Nie mogę nic powiedzieć na temat informacji wywiadowczych, ale jeśli Rosja użyje broni chemicznej, zapłaci za to wysoką cenę - powiedział Biden, odpowiadając na pytanie dziennikarza o ostrzeżeniach dotyczących rzekomo planowanej przez Rosję prowokacji z użyciem broni chemicznej lub biologicznej.

 

Wcześniej zapowiedział, że USA nie będą walczyć przeciwko Rosji na Ukrainie, dodając, że bezpośrednia konfrontacja NATO i Rosji oznaczałaby "III wojnę światową"

Rozmowa Bidena i Zełenskiego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał w piątek z prezydentem USA Joe Bidenem o dalszym wsparciu dla obronności Ukrainy i zaostrzeniu sankcji wobec Rosji.

 

ZOBACZ: Wojna Ukraina-Rosja. Putin wydał rozkaz przygotowania prowokacji w postaci zamachu w Czarnobylu

 

"Odbyłem merytoryczną rozmowę z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem. Przekazałem mu swoją ocenę sytuacji na polu walki i poinformowałem o zbrodniach Rosji na ludności cywilnej. Uzgodniliśmy dalsze kroki w celu wsparcia obronności Ukrainy i zaostrzenia sankcji wobec Rosji" - czytamy we wpisie na Twitterze.

Kanada wprowadzi nowe sankcje  

Kanada wprowadzi nowe sankcje wobec Rosji, które obejmą pięciu wysokich rangą urzędników rosyjskich oraz 32 podmioty rosyjskiego sektora obronnego; te osoby i podmioty są współodpowiedzialne za rosyjską inwazję na Ukrainę – poinformował w piątek premier Justin Trudeau.

 

Kanadyjskie regulacje dotyczące sankcji oznaczają - zarówno w przypadku osób fizycznych, jak i podmiotów i instytucji - zamrożenie aktywów i zakaz prowadzenia jakichkolwiek interesów.

 

Wśród osób objętych sankcjami jest Roman Abramowicz, właściciel brytyjskiego klubu piłkarskiego Chelsea FC, już ukarany sankcjami przez rząd Wielkiej Brytanii. W Kanadzie Abramowicz ma 28 proc. udziałów w firmie sektora stalowego Evraz.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Prezydent Zełenski: osiągnęliśmy punkt zwrotny w wojnie

 

- Sankcje wobec rosyjskich urzędników i oligarchów takich jak Abramowicz są tak ukierunkowane, by nie mogli oni korzystać lub osiągać zysków z gospodarczej działalności w Kanadzie lub z ciężkiej pracy Kanadyjczyków zatrudnionych w firmach, w których mają inwestycje - powiedział cytowany przez kanadyjskie media Trudeau przed wylotem z Warszawy, po zakończeniu spotkań w Europie.

 

- W ramach nowych działań restrykcje zostaną (też) nałożone na 32 podmioty działające w sektorze obronnym Rosji oraz na pięciu wysokich urzędników i ich współpracowników, obecnych i dawnych, rosyjskiego reżimu, współdziałających z decyzjami prezydenta (Rosji Władimira) Putina w sprawie inwazji pokojowego i suwerennego kraju” - napisano w komunikacie biura prasowego rządu Kanady.

pgo / PAP / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie