KE reaguje na słowa Niedzielskiego: państwa członkowskie są związane kontraktami na szczepionki

Świat
KE reaguje na słowa Niedzielskiego: państwa członkowskie są związane kontraktami na szczepionki
Polsat News
Skorzystaliśmy z klauzuli siły wyższej i poinformowaliśmy Komisję Europejską i firmę Pfizer, że odmawiamy przyjmowania kolejnych szczepionek przeciw COVID-19 i odmawiamy wykonywania płatności za nie - poinformował Niedzielski

Państwa członkowskie mają zobowiązania wynikające z kontraktu na szczepionki, ale Komisja Europejska oczywiście rozumie trudną sytuację, w jakiej znalazła się Polska - powiedział we wtorek w Brukseli rzecznik KE Stefan De Keersmaecker, pytany o wypowiedź ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, że Polska odmawia przyjęcia kolejnych szczepionek przeciw COVID-19 i zapłacenia za nie.

Pod koniec zeszłego tygodnia skorzystaliśmy z klauzuli siły wyższej i poinformowaliśmy Komisję Europejską i firmę Pfizer, że odmawiamy przyjmowania kolejnych szczepionek przeciw COVID-19 i odmawiamy wykonywania płatności za nie - poinformował wcześniej we wtorek Niedzielski.

 

ZOBACZ: Adam Niedzielski o wsparciu UE dla uchodźców w Polsce: Nie widać żadnej reakcji

 

W ten sposób odniósł się do informacji, że w magazynach w Polsce przechowywanych jest obecnie 25 mln szczepionek przeciw COVID-19, a Polska ma zamówione ok. 67-70 mln dawek.

Kontrakt na szczepienia przeciw COVID-19

Niedzielski dodał, że Polska jest "rozczarowana zarówno postawą Komisji, jak i producentów". Ci ostatni - powiedział - nie wykazują żadnej elastyczności. - Przyjmują po prostu wygodną pozycję, że jest zakontraktowane, proszę brać, proszę kupować - wskazał.

 

Komisja Europejska była pytana o reakcję na informacje przekazane przez polskiego ministra zdrowia.

 

- Zostaliśmy poinformowani przez polskie władze o tej decyzji. (…) Kraje członkowskie są związane zobowiązaniami wynikającymi z kontraktu, ale Komisja Europejska oczywiście rozumie trudną sytuację, w jakiej znalazła się Polska – powiedział De Keersmaecker na konferencji prasowej. Jak dodał, KE będzie starać się ułatwiać rozmowy między polskimi władzami a firmą, „by znaleźć pragmatyczne rozwiązanie dla tej specyficznej sytuacji, z którą konfrontuje się Polska”.

nb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie