Wojna w Ukrainie. Nowe sankcje USA na Rosję. Uderzą w kompleks wojskowo-przemysłowy

Świat
Wojna w Ukrainie. Nowe sankcje USA na Rosję. Uderzą w kompleks wojskowo-przemysłowy
PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Zniszczony rosyjski czołg w miejscowości Rusaniw w pobliżu Kijowa

USA wykorzystają instrumenty nacisku, przede wszystkim przeciwko rosyjskiemu kompleksowi wojskowo-przemysłowemu, aby zniszczyć wszelkie możliwości odzyskania przez Rosję potencjału podczas wojny w Ukrainie - poinformował w poniedziałek zastępca sekretarza skarbu Wally Adeem.

- Chociaż nadal nakładamy surowe sankcje finansowe na Rosję i jej kluczowe instytucje finansowe, kolejnym krokiem w naszej pracy będzie demontaż rosyjskiej machiny wojskowej, kawałek po kawałku, niszcząc jej kompleks wojskowo-przemysłowy i jej łańcuchy dostaw - powiedział podczas przemówienia w Instytucie Gospodarki Międzynarodowej Petersona zastępca sekretarza skarbu USA Wally Adeem.

"Koncentrujemy się na kluczowych sektorach"

Zaznaczył, że wojna Putina z Ukrainą trwa znacznie dłużej, niż oczekiwano na Kremlu, "w dużej mierze dzięki heroicznym wysiłkom narodu ukraińskiego i wsparciu, którego udzieliliśmy". Według niego oznacza to, że wojska rosyjskie muszą odrabiać straty i uzupełniać zapasy.

 

- Aby temu zapobiec, nadal staramy się stosować sankcje i ograniczenia eksportowe, pozbawiać Rosję kluczowych zasobów i koncentrujemy się na kluczowych sektorach, takich jak przemysł lotniczy, elektronika i inne związane z sektorem obronnym - powiedział Wally Adeem.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Wołodymyr Zełenski: najeźdźcy rozpoczęli bitwę o Donbas

 

Podkreślił również, że dopóki rosyjska inwazja będzie trwała, Stany Zjednoczone będą nadal zwiększać naciski na Federację Rosyjską w związku z sankcjami.

 

Jak donosi Ukrinform, Stany Zjednoczone i ponad 30 innych krajów, które obejmują ponad 50 proc. światowej gospodarki, nałożyły na Rosję bezprecedensowe sankcje i ograniczenia eksportowe po jej zbrojnej inwazji na Ukrainę.

prz/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie