Wojna w Ukrainie. Rosja wchodzi w aktywną fazę ofensywy. "Próbowali przebić się przez naszą obronę"

Świat
Wojna w Ukrainie. Rosja wchodzi w aktywną fazę ofensywy. "Próbowali przebić się przez naszą obronę"
PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Rosyjski żołnierz w Ukrainie

Wiele znaków wskazuje, że Rosja rozpoczęła swoją nową, spodziewaną ofensywę na wschodzie Ukrainy – informuje w poniedziałek agencja Reutera. Doniesienia potwierdził sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow. - W poniedziałek rano agresorzy próbowali przebić się przez ukraińską obronę - wyjaśniał.

- Dzisiaj rano, wzdłuż prawie całej linii frontu obwodów donieckiego, ługańskiego i charkowskiego, agresorzy próbowali przebić się przez naszą obronę - powiedział Ołeksij Daniłow. 

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Wywiad wojskowy: zwłoki poległych Rosjan zalegają w kostnicach od miesiąca

 

Jak podkreślił, siły ukraińskie w rejonie Doniecka i Ługańska są w stanie przetrzymać nowy atak sił rosyjskich. - Dużo bardziej niebezpieczne jest zagrożenie miast przez rakiety dalekiego zasięgu – ostrzegł.

 

Dowództwo sił zbrojnych Ukrainy zaobserwowało w poniedziałek zwiększoną intensywność rosyjskich ataków w okolicach Doniecka i Charkowa. Zdaniem dowództwa, główne siły wojskowe Rosji koncentrują się na przejęciu kontroli nad całością obwodów donieckiego i ługańskiego.

Wojna w Ukrainie. Rosjanie ponoszą kolejne straty

Poniedziałek to 54. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Według strony ukraińskiej od 24 lutego zabito, raniono lub wzięto do niewoli ponad 20 tys. 600 rosyjskich żołnierzy. 

 

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał też informacje o stratach wroga w sprzęcie to m.in.: 790 czołgów, 2041 bojowych wozów opancerzonych, 381 zestawów artyleryjskich, 167 samolotów i 147 śmigłowców, a także 155 dronów oraz 67 jednostek środków obrony przeciwlotniczej.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Japońska mapa pozwoli śledzić ruchy Rosjan i ocenić zniszczenia

 

Najpoważniejszym ciosem, jaki Ukraińcy zadali Rosjanom było zatopienie krążownika "Moskwa". Amerykanie potwierdzili, że statek został trafiony ukraińskimi rakietami Neptun, a następnie zatonął.

mst/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie