Wojna w Ukrainie. Joe Biden będzie rozmawiał z przywódcami krajów NATO i UE

Świat
Wojna w Ukrainie. Joe Biden będzie rozmawiał z przywódcami krajów NATO i UE
PAP/EPA/Chris Kleponis / POOL
Prezydent USA Joe Biden

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden będzie rozmawiał z przywódcami krajów NATO i UE, na temat sytuacji w Ukrainie. Rozmowę zaplanowano na wtorkowe popołudnie - podaje szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Kumoch zapytany na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia o ewentualne inicjatywy zgłoszone przez prezydenta Dudę podczas rozmowy z przywódcami krajów NATO i Unii Europejskiej, stwierdził, że nie może ich ujawniać.

 

Wyjawił jedynie, że podczas tego typu narad pierwszy zabiera głos prezydent USA, a następnie przedstawiciele innych państw i organizacji.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Nowe sankcje USA na Rosję. Uderzą w kompleks wojskowo-przemysłowy

 

Powiedział, że Polska opowiada się za tym, żeby wspierać Ukrainę pomocą materialną.

 

- Ukraina toczy poważna bitwę i tej bitwy nie może przegrać. Jesteśmy tego bardzo świadomi i wspieramy obronę Ukrainy - podkreślił.

 

W jego ocenie wśród przywódców państw Zachodu jest pełna świadomość tego, że Ukraina tej wojny przegrać nie może. - Nie istnieje coś takiego, jak kompromis z Putinem, rysowanie granic na mapie danego państwa. To by rozpaliło całą Europę. Ukraina musi tę wojnę wygrać i Zachód musi w tym pomóc. Jeżeli tego nie zrobi, to będą kolejne ofiary rosyjskiej agresji - oznajmił.

"Polska popiera rozszerzenie NATO"

Według szef BPM bardzo mocno wzrosła na znaczeniu nasza współpraca, również wojskowa, z Wielką Brytanią, która okazała się znakomitym sojusznikiem.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. "Zniszczenia, śmierć, eksplozje". Białoruski generał grozi Polsce

 

Polska popiera rozszerzenie NATO. Wejście Finlandii i Szwecji do Sojuszu zwiększyłoby bezpieczeństwo naszych partnerów z krajów bałtyckich. Ale NATO powinno być otwarte także na członkostwo innych krajów, na przykład Gruzji – wskazał Kumoch.

 

Podkreślił, że byłaby potrzebna wizyta przywódców Niemiec i Francji na Ukrainie. Zaznaczył, że Polska byłaby gotowa wesprzeć logistycznie taką wizytę.

mst / PAP / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie