Hiszpania. Premier Pedro Sanchez uda się do Kijowa. Spotka się z Wołodymyrem Zełenskim

Świat
Hiszpania. Premier Pedro Sanchez uda się do Kijowa. Spotka się z Wołodymyrem Zełenskim
PAP/EPA/EMILIO NARANJO
Premier Hiszpanii Pedro Sánchez Pérez-Castejón

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez uda się w najbliższych dniach do Kijowa, by spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - poinformowała we wtorek agencja Reutera, powołując się na źródła w hiszpańskim rządzie.

Wcześniej Sanchez poinformował, że władze Hiszpanii rozpoczęły przygotowania do przywrócenia pracy ambasady tego kraju w Kijowie.

 

- Jesteśmy z Ukrainą i wkrótce przywrócimy funkcjonowanie naszej ambasady w Kijowie - powiedział szef centrolewicowego rządu.

 

Sanchez wyjaśnił, że wznowienie działalności ambasady Hiszpanii w stolicy Ukrainy będzie formą solidarności z ludnością tego kraju.

 

ZOBACZ: Ukraina. Radny: Rosjanie ponownie ustawili pomnik Lenina. Oni żyją przeszłością, a my przyszłością

 

Jak ustaliły madryckie media, gabinet Sancheza rozpoczął już przygotowania do wznowienia pracy ambasady w Kijowie. Zgodnie z planem personel tej placówki ma zostać wzmocniony przez specjalny oddział hiszpańskiej policji.

 

Hiszpania zamknęła ambasadę w Kijowie na początku marca z powodu zagrożenia powstałego wskutek rosyjskiej inwazji. Personel placówki został przeniesiony do Polski. 

Wojna w Ukrainie. Politycy z wizytami w okupowanym kraju

We wtorek do Ukrainy udał się premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu otworzył miasteczko kontenerowe dla uchodźców wewnętrznych, które powstało dzięki współpracy polskich i ukraińskich władz. Schronienie w nim znajdą kobiety i dzieci uciekające ze wschodu Ukrainy przed rosyjską agresją.

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Nowe sankcje USA na Rosję. Uderzą w kompleks wojskowo-przemysłowy

 

W ubiegłym tygodniu z Wołodymyrem Zełenskim spotkał się Andrzej Duda, który wraz z prezydentami Litwy, Łotwy i Estonii udał się do Kijowa. Była to pierwsza wizyta głów państw w ukraińskiej stolicy od początku rosyjskiej agresji. Prezydenci Duda i Nauseda ostatni raz widzieli się z Zełenskim w Kijowie w przededniu wojny.

mst
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie