Wojna w Ukrainie. W rosyjskich obozach filtracyjnych pod Mariupolem może być 27 tys. ludzi

Świat
Wojna w Ukrainie. W rosyjskich obozach filtracyjnych pod Mariupolem może być 27 tys. ludzi
PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Na zdjęciu: rosyjskie siły w Mariupolu.

W obozach filtracyjnych utworzonych przez Rosjan w okolicach Mariupola może przebywać około 27 tys. osób - poinformował w Telegramie doradca mera miasta, Petro Andriuszczenko. Wymienił on obozy w rejonie miast: Manhusz i Nikolske oraz Jałty.

"Zgodnie z aktualnymi danymi okupanci przetrzymują co najmniej 20 tys. osób w obozach filtracyjnych na linii: Manhusz, Nikolske i Jałta" - napisał Andriuszczenko.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Wojska rosyjskie przeprowadziły pięć ataków rakietowych na Lwów

 

Kolejnych 5-7 tys. osób znajduje się według niego w obozie filtracyjnym koło wsi Bezymjanoje. Ludzie ci są - dodał - przygotowywani do deportacji.

Rosjanie planują akcję filtracyjną

Wcześniej, w sobotę, doradca mera informował, że Rosjanie planują od poniedziałku zamknąć Mariupol uniemożliwiając wjazd i wyjazd z miasta, by prowadzić działania filtracyjne. W tym czasie ma być przeprowadzona selekcja wszystkich mężczyzn, którzy pozostali w mieście.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Dziennikarz: wojskowi rosyjskiej brygady z Pieczengi odmawiają walki

 

Mają oni być przewiezieni do Nowoazowska. Część z nich ma być zmobilizowana do rosyjskiego korpusu okupacyjnego, inni mają być zmuszeni do oczyszczania miasta z gruzów, a osoby uznane za "podejrzane" mają być izolowane - twierdził Andriuszczenko.

 

hlk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie