Wojna w Ukrainie. Szef wywiadu: rosyjscy generałowie obawiają się śmierci na polu walki

Świat
Wojna w Ukrainie. Szef wywiadu: rosyjscy generałowie obawiają się śmierci na polu walki
PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Zniszczony rosyjski czołg pod Kijowem

Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow napisał na Telegramie, że wśród rosyjskich generałów nie ma zgody co do dalszych działań ofensywnych rosyjskiej armii. "Oni obawiają się śmierci na polu walki" - stwierdził Budanow.

"Rosjanie przygotowują się do decydującej dla nich bitwy (w Donbasie). Spieszą się, ponieważ są bardzo ograniczeni czasowo. Chcą mieć przynajmniej jakąś przewagę taktyczną i realne sukcesy, które mogliby ogłosić jako »zwycięstwo« w tej »operacji specjalnej«" - oświadczył Budanow.

 

"Ale nic z tego nie wyjdzie, nie starczy im czasu, a Ukraina obroni się. Możliwe są ich pewne zwycięstwa taktyczne, ale teraz jest tak, że niektóre wsie przechodzą z rąk do rąk dwa lub trzy razy dziennie" - zapewnił.

Rosyjscy generałowie jednomyślni

Według Budanowa rosyjscy generałowie nie są "jednomyślni" w sprawie działań ofensywnych, bowiem do tej pory potwierdzono zabicie ośmiu generałów rosyjskich, co faktycznie przeraża wielu z nich. Szef wywiadu dodał, że z drugiej strony rosyjscy generałowie boją się represji w przypadku porażki.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Media: Rosjanie zamalowują literę "Z" na sprzęcie wojskowym, możliwe prowokacje

 

Budanow podkreślił, że ukraiński wywiad dysponuje danymi, iż Rosjanom kończą się zapasy precyzyjnych pocisków. Jednocześnie ze względu na sankcje Moskwa nie ma możliwości rozpoczęcia nowej produkcji tego typu broni. 

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie