Wojna w Ukrainie. Wołodymyr Zełenski oskarżył Rosjan o zamiar zniszczenia Donbasu

Świat
Wojna w Ukrainie. Wołodymyr Zełenski oskarżył Rosjan o zamiar zniszczenia Donbasu
facebook.com/zelenskiy.official
Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył w nocy z niedzieli na poniedziałek Rosję o zamiar "zniszczenia całego Donbasu" zapowiadając równocześnie, że zrobione zostanie wszystko dla jego obrony. Stwierdził też, że Rosjanie stosują "rozmyślny terror" wobec mieszkańców Charkowa.

- Żołnierze rosyjscy przygotowują się do ofensywy, w niedalekiej przyszłości, na wschodzie naszego kraju. Chcą dosłownie zniszczyć Donbas - powiedział Zełenski w nagraniu wideo umieszczonym na Facebooku.

 

Dodał, że podobnie jak w Mariupolu, Rosjanie "chcą zniszczyć miasta i inne społeczności lokalne w rejonie Doniecka i Ługańska". - Zrobimy wszystko, aby je obronić - zapewnił.

 

 

- Sabotujcie zarządzenia okupantów. nie współpracujcie z nimi. Musicie być twardzi - wezwał prezydent. Dodał, że konieczność całkowitego embarga na dostawy rosyjskiej ropy "staje się każdego dnia coraz bardziej oczywista".

Charków pod ciągłym ostrzałem

Zełenski powiedział, że tylko w ciągu ostatnich czterech dni zginęło 18 mieszkańców Charkowa, a ponad 100 zostało rannych. Miasto znajduje się pod ciągłym ostrzałem - zaznaczył - dodając, że wróg stosuje "rozmyślny terror" ostrzeliwując z moździerzy i artylerii dzielnice mieszkalne.

 

ZOBACZ: Ukraina. Pięć osób zginęło, 20 jest rannych po ostrzale centrum Charkowa

 

Zełenski podkreślił, że każda zwłoka w dostawach broni jest "zezwoleniem dla Rosji na zabijanie Ukraińców". - Mija 53 dzień wojny, a my czekamy na odpowiedź w sprawie dostaw niektórych rodzajów broni od 53 dni - powiedział. 

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie