Wojna w Ukrainie. Ursula von der Leyen apeluje o dostawę broni. Broni polityki Niemiec

Świat
Wojna w Ukrainie. Ursula von der Leyen apeluje o dostawę broni. Broni polityki Niemiec
Zdj. archiwalne, fot. Facebook/European Commision
Szefowa KE Ursula von der Leyen przekazała też, że UE planuje kolejne sankcje wobec rosyjskiego sektora bankowego

O "szybkie dostarczenie broni do Ukrainy" zaapelowała do państw unijnych szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Ostrzegła, że wojna Kijowa z Moskwą może potrwać nawet przez lata, ale trzeba zrobić wszystko, by zakończyła się jak najszybciej. Zapewniła też, że Niemcy "od lat wspierają Ukrainę" i zgodziły się na antyrosyjskie sankcje.

Jak stwierdziła von der Leyen, wszystkie państwa członkowskie, które mogą, powinny szybko dostarczyć broń na Ukrainę. - Tylko wtedy będzie mogła przetrwać w ciężkiej walce obronnej z Rosją - uznała w wywiadzie z "Bild am Sonntag".

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosjanie uniemożliwili ewakuację z Lisiczańska i ostrzelali transport chleba

 

Dodała, że "nie rozróżnia" broni między tą ciężką a lekką. - Ukraina musi otrzymać to, czego potrzebuje do obrony i co jest w stanie obsługiwać - oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Szefowa KE: Unia Europejska nadal przygląda się rosyjskim bankom

Von der Leyen ostrzegła obywateli Europy przed długotrwałym konfliktem zbrojnym. - Musimy zrobić wszystko, aby zakończył się on jak najszybciej. Jednocześnie musimy przygotować się na to, że wojna może w najgorszym wypadku trwać miesiącami, a nawet latami - przekazała.

 

W temacie najważniejszych punktów szóstego pakietu sankcji UE wobec Rosji, który jest przygotowywany, powiedziała, że unijne instytucje "nadal przyglądają się sektorowi bankowemu, zwłaszcza Sberbankowi".

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Śmierć rosyjskiego generała. Władimir Frołow zginął w Ukrainie

 

- Ta instytucja sama stanowi 37 procent rosyjskiego sektora bankowego. I oczywiście chodzi o kwestie energetyczne. Najważniejszym celem jest zmniejszenie dochodów Putina - mówiła.

Ursula von der Leyen broni Niemiec. "Od lat wspierają Ukrainę"

Szefowa KE poruszyła też temat rosyjskiej ropy naftowej. - Chodzi o wprowadzenie inteligentnych mechanizmów, aby Rosja nie otrzymywała jeszcze lepszej ceny za swoje produkty w innych krajach niż Unia Europejska. Trwają prace nad takimi rozwiązaniami - poinformowała.

 

Ponadto von der Leyen broniła rządu niemieckiego przed zarzutami, że hamuje on sankcje. - Niemcy od wielu lat wspierają Ukrainę i w ciągu 48 godzin zgodziły się na wszystkie pięć zaproponowanych przez nas pakietów sankcji - przypomniała.

 

Jej zdaniem "nigdy wcześniej UE nie działała tak zgodnie, zdecydowanie i z taką determinacją jak teraz". - Niemcy odegrały w tym swoją rolę - zapewniła.

wka/PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie